Bebek

Babalar için Bebeği Sakinleştirme Yolları

Bebekle evde yalnız kaldığınızda ya da bebeğinizle tek başınıza ilgilenmek istediğinizde, bebeğin bakımını doğru şekilde yapmak ve bebeğin sakinleşmesini sağlamak, bebekle aranızdaki ilişki açısından büyük önem taşıyor. 

Bebek ağlamaya başladığında, öncelikle derdinin ne olduğunu anlamanız gerekiyor.

Bebekler genellikle karnı acıktığında, altını kirlettiğinde veya uykusuz kaldıklarında ağlamaya başlar.

Aynı zamanda diş çıkarma döneminde de bebekler son derece huysuz olur. Bu nedenle, bebeğiniz ağlamaya başladığında ilk olarak sorunun ne olduğunu anlamaya çalışmanız gerekir.

  1. Süt Verin
    Ana Kucağında Taşıyın

1 yaşından küçük bebeklerin beslenmesini sağlamak için dolapta anne sütü bulundurun. Annenin memesinden sağılan süt, buzdolabında saklanabileceği gibi, eşinizin olmadığı zamanlarda bebeğinizin karnını doyurmanızı sağlar. Bebeğinize, dolapta sakladığınız anne sütünü verin. Ek besinlere geçen bebekler için ise mama hazırlayıp yedirin.

  1. SallayınBebekler ve Babalar

Bebekler hareketi çok sever. Bu nedenle ağlamasını durdurmak için bebeğinizi sallayabilirsiniz. Hareket etmekten büyük keyif alan bebeklerin ağlaması, salladıktan sonra kısa sürede durur.

  1. Şarkı SöyleyinBebekler ve Babalar

Ses, 8.haftadan sonra bebeklerin ilgisini çekmeye başlar. Bebeğinizi sakinleştirmek için şarkı ya da ninni söyleyebilirsiniz. Aynı zamanda sevebileceği eğlenceli müzikleri açarak, dinlemesini de sağlayabilirsiniz.

  1. Bebeği Güldürmeyi DeneyinBebekler ve Babalar

Bebeğin sakinleşip gülmesi için, ilginç sesler çıkarabilir ya da komik yüz ifadeleri yapabilirsiniz. Dikkatini dağıtmanız ve ilgisini kendinize yöneltmeniz bebeğinizin sakinleşmesini sağlayacaktır.

  1. Kucağınızda TaşıyınBebekler ve Babalar

Bebeğinizi kucağınıza alarak, sıcaklığınızı, kalbinizin atışını ve nefes alışverişinizi hissetmesini sağlayın. Bebekler bu şekilde kaldıklarında, genellikle kısa süre sonra sakinleşerek uyur.

  1. Gazını ÇıkarınBebeğin Gazını Çıkarma

Bebeğin altını değiştirdiğiniz ve karnını doyurduğunuz halde ağlaması devam ediyorsa, gazını çıkarmaya çalışın. Bebeği yüz üstü kucağınıza yatırarak ya da kucağınıza alarak sırtını okşayın. Gazı çıktıktan sonra, bebeğin ağlaması duracaktır.

Bebeğinizi sakinleştirmenin yolları hakkında eşinize de danışabilirsiniz. Bebeğiniz annesiyle birlikte daha fazla vakit geçiriyorsa, eşiniz bu konuda size yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra, siz de yeni yöntemler bulabilirsiniz. Her bebeğin karakteri farklı olduğundan, sakinleşmesi için yeni yollar denemeniz gerekebilir.

Babaların bebekleriyle aralarındaki ilişkiyi güçlendirmeleri ve bebekle tek başlarına ilgilenebilmeleri için, alt değiştirme, mama yapma, süt verme, sallama gibi konularda bilgi sahibi olması gerektiğini unutmayın. Bu nedenle, bebeğinizin tüm ihtiyaçlarını karşılamayı öğrenin.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.