Anne Baba Okulu

Babaların Aile İçindeki Rolleri Değişiyor

Babalar Günü’nde babamı, eşimi ve özellikle Mark Zuckerberg’i kutlayacağım. Neden Mark Zuckerberg? Çünkü Mark ve eşi Priscilla arkadaşlar. Ayrıca Mark kızım Jenn hakkında harika bir konuşma yapmıştı.

Son zamanlarda ABD’de değişen babalık rolleri üzerine araştırma yapan bir grup ile çalıştığımdan, bu konuyla ilgileniyorum. Grupta, spesifik olarak “paid family” ve doğum izni (medical leave) ile ilgili konuşuyorduk ve ben Mark’ın yeni doğan kızı için Facebook CEO’luğu görevinden 2 aylık izin almasına hayran kaldım. Max’in hayatındaki bu kritik zaman için işten ayrılma kararını takdir ediyorum ve Mark’ın babalık rolleri ve çocuk bakımı ile ilgili konularda diğer babalara harika bir örnek oluşturduğunu düşünüyorum.Mark Zuckerberg

Kızım ve birkaç genç daha genel tabloda bana katılıyorlardı ancak onlar Mark’ın 4 aylık izin konusundaki Facebook politikasını da merak ediyorlardı. Biz Mark’ın izniyle ilgili tartışırken, masadaki eski uzmanlardan biri şöyle söyledi: “Tüm bu konuşmayı yaptığımız için çok mutluyum.”

Açıkçası, bu yeni nesillerin değiştiğini gösteren bir konuşma oldu. Bundan birkaç yıl öncesine kadar dahi, babaların bakıcılık – daha açıklayıcı ve kolay hale getirmek için – yapması, zor bir hayaldi. Ancak bugün, babalar aile içindeki rolleri üzerine yeniden düşünüyor ve aile yükümlülüklerini dengelemeye çalışıyor.

State of America’s Fathers raporuna göre babaların kapalı kapılar ardında konuştukları değişkenlik gösteriyor. Rapora göre, babalık algısı hızlı bir şekilde değişiyor ve bu oldukça olumlu bir gelişme.

  1. Son 50 yıl içerisinde, babaların çocuklarıyla birlikte gün içerisinde geçirdikleri zaman yüzde 65 oranında arttı. Ancak rakamlar hala, annelerin çocuklarla birlikte daha fazla zaman geçirdiğini gösteriyor.
  2. 1970’lerdeki nüfus sayımına göre, tüm ülkede “evde oturan” baba sayısı sadece 6’ydı. Bugün bu rakam 6 milyona ulaşmış durumda.
  3. “Evde oturan” babalar sosyal baskıyla karşılaşıyor. Bunun yanında neredeyse yarısı yoksulluk içinde yaşıyor.
  4. Evde kalan babaların hormonal değişimleri, evde oturan annelerinkiyle benzer şekilde değişiyor. Dolayısıyla bebek ya da çocuk bakımının iç güdüsel ya da biyolojik olarak kadınlar tarafından daha iyi olduğu algısı tamamen yalan.
  5. Babalar çocuk bakımının en az yüzde 40’ını üstlendiğinde, çocuklar daha yüksek bilişsel başarı, daha yüksek test puanları ve güçlü benlik algısına sahip oluyor. Aynı zamanda bu çocuklarda, psikolojik ve davranışsal bozukluklara daha az rastlanıyor.
  6. Partnerleri çocuk bakımıyla daha fazla ilgilenen kadınların ilişkileri, daha mutlu, sağlıklı ve tatminkar oluyor.
  7. Çocuklarıyla ilgilenen erkekler daha mutlu olduğu gibi, daha düşük depresyon ya da madde bağımlılığı riskine sahip oluyorlar.

isvecli-babalar-ve-cocuk-bakimi (7)

Kısaca, babalar çocuklarının bakımıyla ilgilendiğinde ve çocuklarla daha fazla zaman geçirdiğinde, herkese fayda sağlamış oluyor: annelere, babalara, çocuklara ve topluma.

Babalık rolleri ile ilgili bu konuşma ile uzun yol katettik. Sıradaki aşama erkeklere nasıl bir baba olmak istedikleri konusunda yardım etmek. Ek olarak, anne ve babalar için doğum izni ve “paid family” ile ilgili güçlü politikaların oluşturulmasını teşvik edebiliriz.

Umarım gelecek yıllar bize anne ve babaların aile içindeki rollerini seçebilmeleri ve çocuklarını geliştirebilmeleri için daha fazla güç verir.*

(Kaynak: Fatherly)

*Bill & Melinda Gates Vakfı’nın Kurucusu Melinda Gates tarafından yazılan bu içerik, Fatherly’de yayımlanmıştır. 

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir