Hamilelik

Babaların Gebelik Psikolojisi

Gebeliğin öğrenilmesiyle birlikte anne ile bebek arasında bağ kurulmaya başlar. Babalar ise bu süreçte, biyolojik doğumu gerçekleştiremiyor olsalar da, bebeğin sosyal doğumun aktif bir gerçekleştiricisi olarak bağ kurmaya başlarlar.

Gebeliğin ilerlemesiyle birlikte anne bebeğe kendisini daha yakın ve bebeği kendisinin bir parçası gibi hissetmeye başlar. Gebelik anne için heyecan verici bir süreçtir. Bundan yalnızca psikolojik olarak değil, fiziki olarak da etkilenir.

Babalar ise bu sürecin fiziki kısmına dahil değilseler de psikolojik olarak doğumun birer parçasıdırlar. Babalar gebelik süreci boyunca annenin yaşadığı pek çok duygudan mahrum kalıp bazen ikinci plana düşebilmektedirler. Annenin yardımcısı ve sürecin izleyeni konumundadırlar. Fakat biyolojik doğumu gerçekleştiremiyor olmaları babaların doğumun aktif bir parçası olmadıkları, sürecin sadece izleyeni ve anne adayının sadece yardımcısı oldukları anlamına gelmez. Babaların da gebelik sürecinde yaşadıkları en az anne kadar önemli ve bebeğin gelişiminde etkilidir.

Gebelikte baba

Annenin bebekle 9 ay boyunca fiziksel, biyolojik ve duygusal olarak doğal yollardan kurduğu bağı, babanın kendisinin inşa etmesi gerekir. Fiziksel ve biyolojik olarak bu sürece dahil olamasa da psikolojik olarak bebeğe kendisini, doğumdan itibaren de kendisine bebeği hazırlaması gerekir.

Üreme sürecine babanın katkısı sadece spermin yumurtayı döllemesiyle sınırlı kalmamaktadır. Gebelik anne bedeninde gerçekleşmekteyse de babanın da  gebelikten haberdar olunmasıyla birlikte babalık süreci başlamış olur. Nasıl ki anne adayı psikolojik olarak anne olacağına ve hayatının bu yönde değişeceğine kendisini hazırlıyorsa, aynı şekilde baba adayı kendisini ve hayatını babalığa hazırlamak durumundadır. Anne ve babaların bu süreci eş zamanlı yürütmeleri de bebeğin sağlıklı gelişimi açısından oldukça önemlidir.

Baba, annenin doğumla ilgili katıldığı eğitimlerin tümünde eşiyle birlikte sürece dahil olmalı ve sürecin nasıl geçirilmesi gerektiğiyle ilgili bilgi edinmelidir.  Böylece her iki birey de bu sürece yalnızca bebeğin gelişimini göz önünde bulundurarak değil, birbirlerine karşı da psikolojik olarak hazırlanmış olacaklardır.

Babanın gebelik sürecinin yalnızca etkisiz bir bileşeni olduğu ve bebekle hiçbir bağının bulunmadığı sanrısı hem baba adayına haksızlık olur, hem de bebeğin gelişim önünde bir engel olarak karşımıza çıkar. Babanın bebekle bebeğin doğumundan itibaren, hatta bebeğin doğumundan aylar sonra bağ kurması her iki taraf için de sağlıklı değildir. Bu bir zorunluluk da değildir, yalnızca yanlış bir algıdır. Baba gebelik sürecinin anne ve bebekle birlikte aktif bir parçasıdır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.