Alışveriş

Babetler Çocukların Ayak Sağlığına Zarar Veriyor

Çocukların özellikle bahar ve yaz aylarında giydiği babetler, patolojik sorunların artmasına yol açabiliyor. Uzman Mehmet Çırak, topukları kavramayan babet tipi ayakkabıların, çocuklarda patolojik sorunların artmasına; kullanım yaygınlığına bağlı olarak dizlerde aks, kalçalarda eklem bozuklukları ve topuk dikenine neden olabileceğini belirtti.Çocuk Ayakkabısı

Yanlış Ayakkabı Seçimi, Sağlığa Zarar Veriyor

Babet kullanımı, çocukların bileğini tam olarak kavramadığından, patolojik açıdan sorunların oluşmasına ortam hazırlayabiliyor. Fransa’da Podoloji eğitimi alan ayak sağlığı uzmanı Mehmet Çırak, çocuklar için doğru ayakkabı seçiminin büyük öneme sahip olduğunu vurguladı. Çocukların ayakları esnek olduğu için, birçok çocuğun ayakkabının ayağını sıktığını fark etmediğini söyleyen Çırak, ebeveynlerin sık sık ayakkabı içini kontrol etmesi gerektiğini belirtti.

Ayakkabının cırt cırtlı ya da bağcıklı olmasının önemli olmadığını söyleyen Mehmet Çırak, ayakkabının çocuğun bilediğine tam olarak oturması gerektiğini söyledi. Topuğun etrafı sert olmalı, ayak parmakları ise rahat etmeli diyen Mehmet Çırak, babetlerin ucuz ama sağlıksız olduğunu vurguladı.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.