Hamilelik

Baby Shower Partisi Hakkında Her Şey

İdeal bir baby shower partisi, sevdiğiniz insanlar ile biraraya gelerek, bebeğinizin gelişini birkaç ay öncesinden kutladığınız bir davettir. Baby shower partisinin hazırlıklarını yaparken, o günün muhabbet ve kahkaha dolu, çok mutlu bir gün olmasının, günü unutulmaz kılacak en önemli etken olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

 Baby shower partisi yapmaya karar verdiyseniz, gerekli hazırlıkları yapmanız gerekir. Baby shower partisinin hazırlıklarını aşama aşama planlayarak, bu süreci en kolay şekilde atlatabilirsiniz.

Baby Shower Partisi Hazırlıkları

Baby shower partisini genellikle anne adayı dışında birisi organize eder. Bu kişi, yani baby shower hostu ya da hostesi, anne adayına yakın herhangi biri olabilir; arkadaşı, akrabası, hatta eşi. Baby shower partilerinin kadınlara özel kutlamalar olması genel uygulama ise de, son yıllarda erkekler de kendi aralarında kutlama yapıyor. Her ne kadar standard uygulama değilse de, ebeveynlerin birlikte kutlama yapmaları da tercih doğrultusunda mümkün olabilir. Baby shower partisinin hazırlık aşamasında dikkat etmeniz gereken konuları sizin için derledik.

Bir tarih ve zaman belirleyin:

Öncelikle bebek bekleyen ebeveynler için uygun olan bir tarihe karar verilmesi gerekir. Tarihi belirlerken mutlaka bebek bekleyen ebeveynlerin tercihi baz alınmalıdır. Genellikle, ebeveynler 7 aylık hamile iken bir tarih belirlenir çünkü bu zamanlama hamileliğin hala rahat seyrettiği bir döneme denk gelir. Aynı zamanda, bebeğin doğumuna kadar ebeveynlerin gelen hediyeler doğrultusunda kalan ihtiyaçlarını belirleyip, tamamlaması için zaman bırakır.

Bütçeyi ve davetli listesini belirleyin:

Ebeveynlerin davet etmek istedikleri kişilerin, iletişim adresleri ile birlikte netleştirilmesi gerekir. Davetli listesi netlik kazandıktan sonra, kişi sayısı baz alınarak, baby shower partisinin yapılacağı mekan ve servis edilecek ikramlar göz önünde bulundurulmak suretiyle bir bütçe belirlenir.

baby shower partisi

Davet mekanı seçin:

Davet mekanı seçiminde, içinde bulunulan ay, davetli sayısı ve bütçe dikkate alınması gereken etkenlerdir. Baby shower partisini ebeveynlerin kendi ev ya da bahçelerinde vermesi, daha samimi bir ortam ve daha ekonomik bir bütçe anlamına gelir. Ebeveynlerin tercihi doğrultusunda, bir otel ya da restoran da seçilebilir. Bahar ya da yaz ise, bir parkta, açıkhavada parti verme alternatifi de vardır. Böyle bir durumda, herhangi bir izin alınmasının gerekli olup, olmadığını kontrol etmek gerekir. Açıkhavada gerçekleştirilmesi plananan bir baby shower partisi için – yağmur ihtimaline karşı – mutlaka yedek plan da yapılmalıdır.

Davetiyeleri gönderin:

İdeal olarak davetliler yaklaşık altı hafta önce davetiyelerini almış olmalılar. Bu sayede, herkesin gerekli hazırlığı ve hediye alışverişini yapmak için bolca zamanı olur. Eğer samimi bir baby shower partisi planlıyorsanız, e-posta ya da sosyal medya yoluyla davetiye gönderebilirsiniz. Daha formal bir parti için zarf içindeki davetiyeleri posta ile ulaştırmak uygun olur.

baby shower partisi nasıl yapılır

Menüyü ve temayı oluşturun:

Baby shower partisinden yaklaşık üç hafta önce menü ve temayı belirlemiş olmanız idealdir. Dekor temasının seçilmesinde, ebeveynlerin isteği belirleyicidir. Dekorasyon süslemelerini satın alırken, dayanıklı olanları alın ve taze çiçekleri bir gün öncesine bırakın. İsme özel yer kartları ve hediyeler hazırlayacaksanız, bunların tümünü hazırlayın. Menüyü belirleyin ve bunu yaparken ebeveynlerin ağız tadının yanı sıra, davetli listesindeki kişilerin özel durumlarını da göz önünde bulundurun. Mümkün olduğunca zengin bir menu oluşturmanız, davetlilerin tamamına hitap edebilmenizi mümkün kılar. Menüdeki yiyeceklerin tamamının küçük porsiyonlar halinde hazırlanmasını sağlayarak, davetlilerin ikramları daha kolayca tüketmelerine olanak verirsiniz.

Bir akış oluşturun:

Genellikle baby shower partilerinde yemek zamanı, hediyelerin açıldığı zaman ve çeşitli oyunların oynandığı eğlence zamanı gibi farklı zaman dilimleri bulunur. Partideki akışı organize ederken, davetlilerin mümkün olduğunca eğlenceli ve katılım sağlayabilecekleri bir gün geçirmelerini amaçlamalısınız. Misafirlerin gelişi genellikle ilk yarım saat içinde tamamlanır. İlk olarak içecek ikramı ile başlayabilirsiniz. Herkes geldikten sonra daha önceden planladığınız eğlenceli aktivitelere başlayabilirsiniz. Eğlenceli aktivite zamanında tüm misafirlerin katılımı hedeflenmelidir. Mekan içinde farklı aktivite istasyonları kurarak, daha fazla misafirin katılımını sağlayabilirsiniz. Bir istasyonda baby shower partisine özel bir hatıra defteri doldurulması yıllar boyunca saklanacak değerli bir anı olacaktır. Hediyelerin açıldığı zaman diliminde ise ikramlara devam edebilir, en son olarak çay, kahve ve tatlı ikramı yapabilirsiniz.

Bol bol fotoğraf ve video çekin:

Baby shower partisinin hatırasının yıllar boyu sürmesi için parti boyunca bol bol fotoğraf çekin ya da bununla ilgilenmesi için birini görevlendirin. Fotoğraf sayısı ne kadar fazla olursa, iyi fotoğraf sayısı da o kadar fazla olur. Herkes güzel bir fotoğrafa bayılır. Bu fotoğrafları günün anısına dijital ve/ya çerçeveli olarak misafirlere ulaştırmanız baby shower partisini unutulmaz kılar. Parti boyunca video çekimi de yapın ve bunların tümünü herkesin erişim sağlayabileceği özel bir alana yükleyerek, bilgi verin.

baby shower partisi yapılacaklar listesi

Hatıra hediylerinizi verin:

Misafirleriniz ayrılırken, baby shower partinize katıldıkları için kendilerine teşekkür etmek adına küçük birer hediye de verebilirsiniz. Bu hediye küçük ama yaratıcı ve sıcak olursa, günün çok keyifli bir tonda sonlandırılması sağlanmış olur. Herkesi gülümsetecek, paketlemesine emek verdiğiniz, çok şık görünümlü bir hediye düşünün.

Baby shower partisinin hazırlıklarını yaparken, bu özel günü daha da özel kılacak, yaratıcı fikirler üzerinde yoğunlaşın. Küçük detaylar büyük farklar yaratır. En önemlisi de, çok ama çok mutlu olun ve tüm sevdiklerinizle bu özel günün keyfini çıkarın.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.