Çocuk Gelişimi

Bağışık Sistemine 4 Altın Kural

Kış aylarında soğuk havaların etkisi ve bulaşıcı hastalıkların da artması ile çocuklar sık sık rahatsızlanıyor. Memorial Etiler Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Gökhan Mamur, çocukların bağışıklık sistemini, ‘çevresindeki düşmanları tam olarak bilmeyen yeni kurulmuş bir ülkeye’ benzetiyor ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi konusunda ebeveynlere önerilerde bulunuyor.

Anne karnındaki bebeğe, hastalıklardan korunması için birtakım antikorlar geçmekte ve bu sayede bağışıklık sistemi oluşmaktadır. Anne sütü bebeklerin vücudundaki savunma sisteminin görevini yapması için en önemli etkenlerden biridir. Bebek, kendi savunma sistemini kurana kadarki süreç anne sütü sayesinde ilerlemektedir. Bebeklerin özellikle ilk 1 yılı yaşamlarının en zayıf dönemleridir. Çocuk, 2 yaşını geçtikten sonra bağışıklık sistemi de güçlenmektedir. Çocukların hastalıklardan korunması için bağışıklık sistemlerinin güçlendirilmesi gerekir.

Bağışıklık sisteminin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için 4 temel gereksinime ihtiyaç vardır. Bunlar; yeterli uyku, dengeli beslenme, aktif bir yaşam ve mutluluk olarak sıralanmaktadır.

Sağlıklı beslenme altın kuraldır

Sağlıklı beslenme, bağışıklık sisteminin güçlü olması için ilk kuraldır. Çocukların beslenmesinde probiyotiklerin önemi büyüktür. Normal doğumla dünyaya gelen bebeklerin doğum sırasında vajinal kanalda tanıştığı probiyotikler sayesinde, alerjik sorunlar yaşama riskleri de düşüktür. Çocuğun her besin grubundan dengeli bir şekilde beslenmesi, abur cubur ve fast food tarzı gıdalardan uzak durması gerekmektedir.

Uyku kalitesi çok önemli

Düzenli ve yeterli uyku, güçlü bir bağışıklık sistemi için olmazsa olmazlardandır. Yeni doğan bebeklerin günde 12-23 saat uyuması gerekirken, çocuk büyüdükçe bu saatler azalmaktadır. Çocuğun uyuduğu saatler, ortamın ısısı, yatağın rahatlığı, rahat olup olmadığı gibi faktörler çok önemlidir.

Hareketli çocuk sağlıklı kalır

Aktif yaşam tarzı tüm vücudu sağlıklı kılar. Çocukların bitmek bilmeyen enerjileri, doğru fiziksel aktivitelerle desteklenmelidir. Çocuğun, vücut yapısı ve karakterine uygun spor dallarına yönlendirilmesi önemlidir.

Ona mutlu bir aile ortamı sağlayın

‘Mutlu yaşam’ kavramının sağlığa etkisi büyüktür. Son dönemlerde psikolojinin, bağışıklık sistemi üzerine önemli etkileri olduğu tespit edilmiştir. Hayata güzel bir bakış açısıyla bakmak, bağışıklık sistemini olumlu yönde etkilemektedir. Çocuklarda mutlu yaşam ortamı ise ancak mutlu bir aileye sahip olmakla mümkündür. Çocuğun sağlıklı olması için anne babalara önemli görevler düşmektedir.

Bu yanlışlardan kaçının

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için en önemli tedaviler aşı yoluyla gerçekleşmektedir. Son yıllarda aşı tedavileri ile çocuklarda görülen bağışıklık sistemi hastalıkları yarı yarıya azalmış durumdadır. Ailelerden bazıları çocuklarına aşı yaptırmak istememektedir; ancak son derece yanlış olan bu bakış açısı, çocuklarda hastalanma riskini artırmaktadır. Kontrolsüz ilaç kullanımı da çocukları olumsuz etkilemektedir. 0-6 yaş aralığındaki çocuklarda en sık görülen hastalık ‘nezle’dir. Çocuklara 6 yaşına kadar nezle ilaçlarının verilmemesi gerekmektedir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.