Çocuk Haberleri

Bakanlık, Çocuk Oyuncularla İlgili Düzenleme Yaptı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı; televizyon dizisi, sinema filmi ya da reklamlarda çalışan çocuk oyuncuların çalışma koşullarını düzenleyen yönetmelik taslağı hazırladı.

ÇSGB tarafından hazırlanan taslağa göre, 3 aydan küçük çocuklar hiçbir şekilde çalıştırılamayacak. Çalıştırılmasına izin verilen 3 ay ile 14 yaş grubu arasındaki çocuklara ise 1300 TL’nin altında ücret verilemeyecek. Oyuncu olarak çalışan çocukların, derslerinde başarısız olması durumunda ise, çalışma izinleri iptal edilecek.Çocuk Oyuncu

Çocuklar Yaş Gruplarına Göre Belirli Saatler Çalışabilecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı “Sanat, Kültür, Reklam Faaliyetlerinde Çocukların Çalıştırılması Hakkında Yönetmelik” taslağı son haline ulaştı. Meclisten önümüzdeki dönemde geçmesi beklenen taslakta, çocukların çalışma koşulları yeniden düzenlendi. Taslağa göre, yaş grubuna göre çocukların çalışma şekli şöyle:

  • 3-12 ay arası çocuklar kısa süreli ve senaryosuz çekimlerde bir defada 30 dakikayı aşmamak şartıyla en fazla 60 dakika çalıştırılabilecek.
  • 12-24 ya arası çocuklar, eğitim saatleri dışında senaryolu çekimlere 1 saat katılabilecek.
  • 3-5 yaş arasındaki çocuklar 2 saat çalıştırılabilecek.
  • 6-13 yaş aralığındaki çocuklar, okul günlerinde 2; tatil günlerinde en fazla 5 saat çalıştırılacak.

Çocuklar Okul Saatlerinde Çalıştırılmayacak

Çocuk hakları kapsamında, çocukların çalışma koşullarını yeniden düzenleyen taslağa göre, çocuklara haftalık ve yıllık izin de verilecek. Çocuk oyuncular akşam 20.00 ile sabah 06.00 saatleri arasında çalıştırılmayacak. Ancak canlı yayınlarda, çocuklar 23.00’e kadar çalıştırılabilecek.

Çocukların çalışmasına yönelik düzenlemede yer alan en önemli maddelerden biri de, çocukların velisi ya da oyuncu koçu olmadan çalıştırılamayacak olması. Çocukların, olumsuz çalışma koşullarına maruz kalmaması ve kendilerini savunabilecek bir ortamın oluşması için, çocuklar velileri ya da oyuncu koçları olmadan çalıştırılamayacak.

Çocuk oyuncuların çalışma koşulları üzerinde yapılan değişikliğin, önümüzdeki dönemde meclis tarafından onaylanması bekleniyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir