Çocuk Yemek Tarifleri

Bakanlık, Takviye Edici Gıdalara Düzenleme Getirdi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, takviye gıdalarla ilgili değişiklik yaptı. Buna göre, 2 yaşından küçük çocuklara yönelik takviye gıdaların üretilmesi ve piyasaya sürülmesi yasaklandı.

Bebek Beslenmesi2 Yaşından Küçük Çocuklar için Takviye Gıda Üretilmeyecek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeye göre, 2 yaşından küçük çocuklar için ek gıda üretimi yasaklandığı gibi, 10 yaşından küçük çocukların kullanabileceği ek gıdalarla ilgili de etiket düzenlemeleri yapıldı.

21 Kasım Cumartesi günü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren değişikliklerle, takviye gıdaların bileşiminde bulunan botanikler, etiket düzenlemeleri ve yaş aralıkları ile ilgili düzenlemeler yapıldı. Buna göre, takviye gıdalarda bulunan botaniklerin, Bakanlık tarafından belirlenen listeye uygun olması gerekiyor. Aralık 2016’ya kadar üreticilerin yeni düzenlemeye uygun şekilde üretim yapmaya başlamaları gerekiyor.

Çocuklara ve Hamilelere Yönelik Uyarılar Yer Alacak

Takviye gıdalarda, tüketiciye doğrudan bilgi veren ve uyarıda bulunan etiketlerin yer alması da zorunlu kılındı. 2-4 yaş ve 4-10 yaş arasındaki çocuklarla, hamile ya da emzirme döneminde olan kadınlara yönelik, etiketlerde uyarı bulunması gerekiyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe ulaşmak için: Resmi Gazete – Takviye Edici Gıdalar

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı