Çocuk Bilim

Bamya – Konuşan Sebzeler

Merhaba ben bamya. Kapalı tohumlular bölümünden bir bitkiyim. İklimi ılık ya da sıcak olan bölgelerde yaşarım. Ömrüm bir yıldır.

Bamya Nerede Yetişir?

Uzun bir sapım olmasına rağmen, ben küçük bir bitkiyimdir. Üzerinde durduğum sapımın uzunluğu 1 metre kadardır. Yeşil renkli sebzeler arasında yer alırım. Ancak şeklimi biraz tuhaf bulurlar. Tohumlarım yuvarlak, meyvem ise uzun ve incedir. Meyvemin büyüklüğü 1-2 cm kadardır.

Bamyanın Faydaları

Küçük bir bitki olduğum için çok dayanıklı değilimdir. Kuraklığa dayanabilsem de, soğuk havalar ile hiç mücadele edemem. Ömrüm de bir yıl olduğu için de beni her mevsim taze olarak yemen zordur. Bamyanın küçük olduğunu düşünerek, beni hafife almamalısın. Çocuklar için çok iyi bir besin kaynağı olduğum gibi, birçok faydam bulunmaktadır. Sırayla anlatayım.Bamyanın Faydaları

Mide ve bağırsak sistemlerini düzenlenirim. Bu da yediklerini kolay bir şekilde sindirebilmene yardımcı olur. Ayrıca idrar söktürücü özelliğim de vardır. Mineraller açısından çok zengin olduğumu söylememe gerek bile yok. Halsizliğe bu nedenle iyi gelirim. Eğer son zamanlarda kendini yorgun hissediyorsan ve doktorun iyi beslenmeni tavsiye ettiyse, sana bamya yemeni öneririm.

Bamya Nasıl Tüketilir

Bamyanın Faydaları

Beni taze olarak ya da kurutulmuş halimle tüketebilirsin. Çorba ya da sulu yemekte bamya çok lezzetlidir. Salatamın da çok lezzetli olduğunu söylerler. Bamya sevmeyen bir çocuk da olabilirsin. Ancak unutma vücudunun ve beyninin iyi çalışması için dengeli ve düzenli beslenmen çok önemlidir. Bamyayı herkes sever ancak sevmediğin başka sebzeler varsa, onları da tüketmenin senin için iyi olduğunu unutma. Hem tüm meyve ve sebzeler benim yakın arkadaşımdır. Hepsi çok tatlıdır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir