0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Bebeğe Ek Besin Verirken Dikkat Edilmesi Gerkenler

İlk 6 ay bebeğinizi anne sütü ile beslemenin ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz. 6 aydan sonra yeni besinlere geçiş de oldukça önemlidir.

Anne sütü, ilk 6 ayında bebeğinizin tüm besin ihtiyaçlarını karşılayacak özelliklere sahiptir.

6 aydan sonra ise yeni gıda takviyeleri ile bebeğinizin sağlıklı büyüme evresini güçlendirmelisiniz. Ancak bunu yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

Öncelikle, yedireceğiniz yeni gıdayı az miktarlarda vermeye başlamalısınız.  Böylelikle ciddi bir rahatsızlığa yol açmadan bebeğinizin bu yeni gıdaya alerjik reaksiyon gösterip göstermediğini kontrol edebilirsiniz.

Yeni başlanan gıdaların miktarını her gün arttırarak ilerlemelisiniz.

Yeni başlayacağınız gıdaların arasında en az 2 gün boşluk bırakılmalıdır. Bu şekilde ilerlemeniz bebeğinizin bünyesinin hangi gıdaya karşı alerjisi olduğunu anlamanızı kolaylaştıracaktır.Bebeklerde ek gıdaya geçiş

Eğer bebeğiniz bir gıdaya alerjik reaksiyon gösterdiyse bu besini vermeyi bırakıp en az 2 hafta aradan sonra az miktarda olacak şekilde yeniden vermeye başlayın. Bu aşamada, alerjik reaksiyonun devam edip etmediğini kontrol etmelisiniz. Eğer aynı gıdaya 2. kez reaksiyon gösteriyorsa mutlaka bir uzaman doktora danışarak alerjik rahatsızlığı kontrol altına almalısınız. Unutmayın ki erken teşhis bütün hastalıklarda olduğu gibi alerjik hastalıkların tedavisinde de büyük önem taşımaktadır.

Son olarak, yeni besinlere geçerken bebeğinizin aç olmasına dikkat edin. Eğer verdiğiniz yeni besini istemiyorsa ısrar etmeyip daha sonra vermeyi denemelisiniz.

 

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir