0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Bebeğim Her Şeyi Ağzına Götürüyor

Bebekler için ilk 12 aylık dönemde en etkili keşif aracı ağızlarıdır. Bu yüzden her bulduklarını ağızlarına götürür, emer, ısırır ve yalarlar. Bu durumsa anne-babaları, hem mikrop kapıp hastalanacak endişesiyle hem de sürekli salya akıtmaları nedeniyle rahatsız eder.

Bebekler Her Şeyi Ağzına Sokmayı Ne Zaman Bırakır?

Çocukların ilk yaş gününü kutladığı güne kadar geçen döneme ‘bebeklik dönemi’ diyoruz. Psikososyal gelişimi açısından 0-12 aylık dönem, gelişimin ilk evresi (oral dönem-age dönemi) olarak kabul edilir.

Oral dönemde temel haz kaynağı emmedir. Emme, pasif ve bağımlı davranış olup, bebek açısından doğuştan kazanılmış bir özelliktir. Bebeklik döneminde ağız; gerek gereksinimler, gerek doyumlar, gerek de dış çevre ile ilişki kurmakta kullanılan bir organdır. Bu sebeple 0-12 aylık dönemde bekler için vücudun en duyarlı bölge ağızlarıdır.

Bebekler Neden Her Şeyi Ağzına Götürür?

Bebekler, küçük dünyalarında her şeyi ağızlarıyla kontrol eder, buldukları her şeyi ağızlarına alırlar. Bu durum, aslında olumlu bir gelişmedir. Bebeğin etrafıyla ilgili olduğunu gösterir. Bebek parmaklarını kullanmakla henüz ustalaşmadığı için eline aldığı nesneleri daha iyi incelemek amacıyla ağzına götürür.bebeğim her şeyi ağzına götürüyor

Dikkatini çeken, yakalayabildiği objeleri ağızlarına alarak yorum yaparlar; dudaklarıyla dokunur, diliyle tadar, diş ve damaklarıyla ısırarak yeni şeyler öğrenirler. Dişlerin çıkması ile birlikte ısırma dürtüsü gelişir.

Pasif dönem artık aktif hale dönüşür ve bebek bundan zevk almaya başlar. Annenin irkilip göğsünü çektiğini algılayarak bu isteğini kontrol etmeyi öğrenir. Böylece annesini ve çevresini etkilediğini görüp ayrı bir varlık olduğunu algılar.

Bebek zamanla diğer duyularını ve organlarını kullanma yeteneğini geliştirir.

Bebekler için Doğru Oyuncak Seçimi

Bebekler objeleri ağızlarına alarak yeni şeyler öğrenirler. Bu nedenle etraflarındaki her şeyi uzaklaştırmak yerine onların yaş gruplarına göre sağlıklı ve güvenli nesneleri bulundurmak gerekir. Bu amaçla hazırlanmış çok çeşitli oyuncaklar bulunur. Oyuncak seçiminde ve temizliğinde bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Oyuncaklar küçük veya keskin kenarlı olmamalı ve yeterince sağlam olmalıdır.

Bebek sağlam olmayan oyuncakları kesip parçalayıp bu parçalan yutarak boğulabilir. Oyuncaklar, bebeğin zehirlenmesine neden olabilecek boya ve kimyasal maddeler içermemelidir. Unutmayalım ki bebek her oyuncağı ağzıyla tanımak ve tatmak ister. Bu yüzden yasaklar koymayın! Oyuncak seçiminde güvenilirliği kanıtlanmış malzemeler kullanan kaliteli markalar seçilmelidir; az ama kaliteli oyuncak!

Bebek Ağzına Götürdüğü Şeylerden Hastalık Kapar Mı?

Bebeğin ağzına götürdüğü şeylerden mikrop kapma olasılığı anne babaları tedirgin eder. Ancak bu durum düşünüldüğü kadar tehlikeli değildir. Çünkü çoğunlukla hastalıklara toz değil mikroplar neden olur. Bu nedenle çocuğunuzu oyuncaklardan sakınmak yerine, çocuğunuzun hasta çocuklarla oyuncaklarını paylaşmamasına dikkat etmeniz, ellerini ve oyuncaklarını düzenli yıkamanız önemlidir.

Bez oyuncaklar haftada bir çamaşır makinesinde, plastik oyuncaklar gün aşırı elde veya bulaşık makinesinde. Bu şekilde yıkanamayan oyuncaklar ise sabunlu su ile temizlenmelidir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir