12 - 36 Ay Bebek Gelişimi

Bebeğim Uyumak İstemiyor

Bebeğim uyumak istemiyor ya da bebeğim uykudan kaçıyor diyen ebeveynlerin, bebeklerde uyku eğitimi hakkında bilgi alması ve bebeği uykuya alıştırması büyük önem taşıyor. Zira uzun süre devam eden uyku düzensizliği bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebiliyor. 

Bebeğim Uyumak İstemiyor

Bir buçuk yaşını dolduran çoğu çocuk, uykudan sürekli olarak kaçar ve uyku vaktini ertelemeye çalışır. Sorun, çocuk uykuya daldıktan sonra da düzelmez. Gece boyunca devamlı uyanan ve ağlayan çocuğun uykusunu almış bir şekilde uyanması imkansızdır.

Oyun Oynamak için Uyumayan Bebekler

  • Çocuğunuz günün bitmesini istemeyebilir ve buna bağlı olarak oluşan yorgunlukla huysuzluk yapabilir.

Ne yapılabilir?

Çocuğunuz için bir uyku saati belirleyin ve bunu her gece uygulayın. Çocuk, bir süre sonra yatağına yattığında uyku saatinin geldiğini anlamaya başlar. Hiç uykusu olmasa bile uyku saatini ertelemesine izin vermeyin.

bebeğim uyumak istemiyorYalnız Uyumak İstemeyen Bebekler

  • Gece ağlamaları çocuğun uyku döngüsünün sonuna geldiği ve o anlarda yalnız olduğunu anladığı an başlar. Çocuk yalnız olmaya alışık olmadığı için de tekrar uykuya dalmakta güçlük çeker.

Ne yapılabilir?

Bu durumlarda çocuğunuzu kucağınıza almaktan kaçının. Bunun yerine, ona her şeyin yolunda olduğunu söyleyin. Çocuğun yanında bulunan bir oyuncağa “İyi geceler” dileyip, odadan çıkın. Bu ona, yalnız olmadığını hissettirecektir.

Aç ya da Hasta Olduğu İçin Uyumayan Bebekler

  • Çocuğunuz bebeklik dönemine göre daha az uykuya ihtiyaç duyar. Gürültü, ışık ve belli bir saatte yemek yemeye alışan çocuklarda görülen koşullu açlık, erken uyanmalara neden olabilir.

Ne yapılabilir?

Çocuğunuz uykusunu almış görünüyorsa, akşam yatma saatini daha geçe çekin. Aksi durum söz konusu ise, uykusunu bölen şeyi bulmaya odaklanın. Çocuğa uyanır uyanmaz yemek vermekten kaçının; böylece çocuk, yemek ile uyku arasında bir bağ kurmaz. Oda çok güneş alıyorsa güneşlik kullanın.

Öğlen Uykusu Nedeniyle Uyumayan Bebekler

  • Bir buçuk yaşını geçen her çocuk için öğlen uykusu sayısı 2’den bire düşürülebilir; ancak bu geçiş kolay değildir. Çocuk, bazı günler öğlen uyumadan yapamaz, bazı günler ise hiç uyumaz. Uyumadığı günlerde, akşam yemeği saatine doğru uyuyakalır.

Ne yapılabilir?

Çocuğunuza sabah saatlerinde daha fazla egzersiz yaptırın. Normalinden fazla enerji harcayacağı için öğlen uykusuna yatacaktır.

Bebekler neden uyumaz sorusunun cevabı, bebeğin yaşına, karakterine ve ihtiyaçlarına göre değişebilir. Bebeğin düzenli ve etkili bir uyku uyuyabilmesini sağlamak için bebeklerde uyku eğitimi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.