0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Bebeğin Diş Çıkarma Dönemi

Bebeğin diş çıkarma döneminde diş etlerinin acıması, bebeğin huysuz davranmasına ve uyku sorunu yaşamasına neden olabilir. Bebeğin bu dönemi sorunsuz atlatması için, ebeveynlerin bazı noktalara dikkat etmesi önemlidir.

Bebekler ortalama olarak 7. aydan itibaren diş çıkarmaya başladığı gibi, bazı bebekler 6. ayda diş çıkarmaya başlayabilir. Bebeklerin bu dönemdeki dişleri, geçici süt dişleridir.

Diş çıkarma, çocuklar için doğal bir süreçtir ancak kimi zaman problemli de olabilir. Bu yüzden bebeğinizin diş çıkarma sürecinde bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir.

Diş Çıkarma Belirtileri

Diş çıkarma, bebeğin ilk diş uçlarının görülmesinden haftalar sonra başlar. Salya akıtma, öksürme, ısırma isteği, asabilik diş çıkarma belirtileri arasındadır.

Bebeğin Diş Çıkarma Dönemi

Bebeğinizin diş çıkardığından eminseniz, onun yaşadığı rahatsızlığın üstesinden gelmesine yardımcı olabilirsiniz.Bebeğinizin havuç, salatalık gibi sert yiyecekler kemirmesi diş eti kaşıntısını azaltacaktır. Diş eti kaşıyıcı kullanması da, bebeğin rahatlamasını sağlar.

Bebeklerin Süt Dişlerine Nasıl Bakmalı?bebeğin diş çıkarma dönemi

Dokuz aylık bebeğin bir ya da iki dişi çıkmış olacaktır. Bebeğin bu dişlerini bir bezle ya da küçük, yumuşak bir bebe fırçasıyla temizlemeniz gerekir. Bu dönemde diş macunu kullanmanıza gerek yoktur. Bebeğinizin diş sayısı dörtten fazlaysa dişlerini en az günde bir defa temizleyin. Bebeğinizin dişlerini temizlerken dairesel hareketlerle, fırça ile her dişe masaj yaparak ilerleyin.

Bebeğinizin diş çıkartırken yaşadığı acıyı en aza indirgemek ve sağlıklı dişlere sahip olmasını sağlamak için diş çıkarma evresinde, bebeğinizle yakından ilgilenin.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.