Çocuk Gelişimi

Bebeğin Konuşma Gelişimini Desteklemek için Neler Yapılabilir?

Bebeğin konuşma gelişimini desteklemek için bebekle sürekli iletişim kurmak, çevresel etkenleri bebeği uyarıcı olacak şekilde çeşitlendirmek, birlikte çeşitli faaliyetlerde bulunmak önem taşır.

Anne babaların, bebekleri ile iletişim kurmakta süreklilik göstermeleri, varsa endişe ve beklentilerini bebeğe yansıtmamaları, yanıt alamadıkları durumlarda yorum yapmamayı tercih etmeleri önerilir. Anne babalar bebekleri ile düzenli bir biçimde konuşmayı sürdürürken, bebek dili kullanmaktan kaçınmalıdırlar. Bebek ile sıklıkla ve düzgün bir şekilde konuşmak, bebeğin sözcük ve kavram dağarcığını arttırır. Dil gelişimi konusunda kaygısız davranmak anne babaların sorumluluğudur.

Bebeğin ilerde iyi bir okuyucu olmasının tohumları da bu aylarda atılmaya başlanır. Ana dilini iyi derecede öğrenen bir bebek, gelecekte iyi bir okuyucu olmaya adaydır. Anne babalar okuma eğitimine erkenden başlamalı, bebeklerine farklı resimli kitaplardan yüksek sesle okumalar yapmalı ve kitaplar ile yakın ilişki kurmalıdırlar.

Kaynak: ‘Çocuğunuzun İlk 6 Yılı’, Prof. Dr. Haluk Yavuzer, Remzi Kitabevi

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.