0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Bebeğiniz Düşerse Ne Yapmalısınız?

4 ayı doldurduktan sonra, bebeklerin yattıkları yerde dönebilecek bedensel kabiliyeti gelişmiş olur. Dolayısıyla yürümeye başlamadan da düşme tehlikesi yaşayabilirler.

50 cm’den alçak bir yerden düşerse, bebeğinizde anormal bir durum oluşup oluşmadığını gözlemlemelisiniz. Bilinç kaybı, kusma gibi belirtiler gördüğünde derhal acil servis doktorlarına başvurun. Eğer bu belirtiler yaşanmadıysa, bebeğinizi bir süre gözlem altına almalısınız.

50 cm’den yüksek ve sert bir zemine düşerse, zaman kaybetmeden hastanelerin acil servislerine giderek doktor kontrolünden geçmesi uygun olur.

bebeğiniz düşerse ne yapmalısınızBebeğinizin yataktan ya da koltuktan düşmesini engellemek için önlemler almalısınız. Yattığı yerin yanları açıksa, düşmesini engelleyecek sandalyeler koyabilirsiniz. Yüksek parmaklıkları olan bir bebek yatak tercih etmeniz, bebeğinizin yattığı yerden düşmesini engellemekte faydalı olacaktır.

Eğer evinizde merdiven varsa, bebeğinizin güvenliği için merdivenlerin alt ve üst bölümlerine kilitli kapılar yerleştirmelisiniz. Bebeğiniz emeklemeye ve yürümeye başladığında bu merdivenler onun için tehlike arz edecektir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.