Çocuk Gelişimi

Bebeğinize uyku alışkanlığı kazandırmanın yolları

Anne – babaların en zorlandıkları anlardan biri bebeklerinin uyku saatleridir. Genellikle bebek, uyumayı reddeder ya da yatağa yatırıldıktan kısa bir süre sonra ağlamaya başlar. Uygulayacağınız birkaç küçük yöntemle, bebeğinize uyku alışkanlığı kazandırabilir, uyku sorununun sizin için bir yük olmasından kurtulabilirsiniz.

Öncelikle, bebeğinizi iyi gözlemlemeniz gerekiyor. Beden dili ve çıkardığı sesler, uykusu geldiğinde onu ele verir. Bebeğinizin uykusu geldiğinde verdiği tepkileri öğrenmeye çalışın. Gözlerini ovalaması, kulağı ile oynaması, huzursuz sesler çıkarması ya da ağlaması uykusunun geldiğinin göstergesi olabilir. Bu belirtileri gözlemlediğinizde, bebeğinizi uyutmayı deneyin.

Uyku saatinin geldiğini bebeğinize hissettirmek için bir uyku rutini hazırlayın. Yatağa yatırmadan önce üstünü değiştirmek, iyi geceler öpücüğü vermek, ninni söylemek gibi basit şeylerle bebeğinizi uykuya hazırlayabilirsiniz. Böylece siz bu rutinleri yapmaya başladığınızda, bebeğiniz uyku saatinin geldiğini anlayacaktır.
Bebeğiniz iki haftalık olduktan sonra, ona gece ile gündüz arasındaki farkı öğretmeye çalışın. Doğumun ilk günlerinde bu pek mümkün olmasa da, zamanla bebeğiniz bu ayrımın farkına varacaktır.

Bebeğinize, kendi kendine uyuması için fırsat verin. Uykusunun geldiğini anladığınız bir zamanda onu yatağa yatırın ve siz bir şey yapmadan uyumasını bekleyin. Özellikle 6-8 haftadan sonra bu düzeni oturtmaya başlamalısınız. Eğer ilk 8 hafta sürekli bebeğinizi sallayarak uyutmaya çalışırsanız, bu durum onda alışkanlık haline gelecektir.

Son olarak, bebeğinizi uyutmadan önce karnının dok olmadığından emin olun. Bebeğiniz açken uyusa bile, kısa bir süre sonra uyanıp ağlamaya başlayacaktır. Bu da uyku düzeninin sağlanmasını olumsuz yönde etkiler.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.