Çocuk Gelişimi

Bebeğinize yemek yedirmeyi kolay hale getirebilirsiniz

Bebeklerin yemek yemeyi reddetmeleri sıklıkla rastlanan bir durumdur. Anneler için son derece zorlayıcı olan bu süreci daha kolay hale getirebilirsiniz.

Bebeğinizi yemek yemeye teşvik etmek için, yemek yediği mekânı onun için dikkat çekici hale getirmelisiniz. Örneğin; en sevdiği oyuncağını yemek yedireceğiniz masaya koyarak dikkatini masaya yoğunlaştırabilirsiniz. O oyuncağı ile oynarken, siz de yemeğini yedirmeyi deneyebilirsiniz.

Bir başka yöntem ise; televizyonda sevdiği bir program ile bebeğinizin dikkatini çekebilmektir. Dikkatini çekecek bir çizgi film, bebeğinize yemek yedirmenizi kolaylaşacaktır.

Yemek saatlerinin her zaman aynı olmasına özen gösterin. Böylelikle bebeğiniz bu düzene alışacak ve o saatte acıkmış olacaktır.

Bebeğiniz yemek yememekte ne kadar ısrarcı olursa olsun, sakin tavrınızı korumayı sürdürün. Sizin gergin ve agresif tavırlarınız onun bu süreçte yemek yemeye karşı daha isteksiz bir tutum sergilemesine neden olacaktır.

Yemek yedirme süreci ne kadar uzun ve zorlu geçerse geçsin, anneliğin sabır gerektirdiğini bilerek, bebeğinizi önce sevginizle besleyin. Yemek yeme sürecinin biraz sabır ve ilgiyle düzene girdiğini göreceksiniz.

Yemek yemeyen çocuk

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.