0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Bebeğinizi İshalden Korumak İçin Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bebeğinizin beslenmesinde yapacağınız düzenlemelerle ve uyacağınız hijyen kurallarıyla ishal rahatsızlığını gidermeniz mümkün. 

Bebeklerin bağışıklık sistemleri, ishale neden olan mikroorganizmalara karşı bağışıklık geliştirmediği için ishal, bebeklerde sık görülen bir rahatsızlıktır. Viral ya da bakteriyel enfeksiyonlara, gıda alerjilerine, ilaç yan etkilerine, zehirlenmelere, parazitlere ya da hatalı beslenmeye bağlı olarak gelişir.

Bebeği ishalden Korumak için Ne Yapılmalı?

İshal döneminde öncelikli olarak, vücuttaki sıvı kaybı telafi edilmelidir. Bunun için, kaynatarak bakterilerden arındırdığınız suyu ılıtarak bebeğinize vermelisiniz.  Eğer bebeğiniz sadece anne sütü ile besleniyorsa, bebeğinizi daha sık emzirmeniz ishalin azalmasında ve kontrol altına alınmasında etkili olacaktır.

bebeği ishalden korumak için ne yapılmalıBebeğe Lifli Besinler Verin

Pirinçli yoğurt çorbası, pirinç lapası haşlanmış patates, muz, havuç, elma ve şeftali püresi gibi gıdalar bebeklerde ishalin iyileşme sürecini hızlandırır. Probiyotik yoğurtlar, bağırsaktaki yararlı bakterilerin sayısını arttırdığı için bağırsak düzensizliklerinin tedavisinde oldukça etkilidir. Probiyotik yoğurtla hazırlanmış gıdalar vermeniz, bebeğinizin bağırsak faaliyetlerinin düzelmesinde etkili olacaktır.

Lifli besinler, bağırsak hareketlerini arttırıcı özelliktedir. Bu sebeple, ishal döneminde bebeğinize lifli gıdalar vermekten kaçının. Yağlı besinler de, dışkının bağırsaktan geçişini hızlandırdığı için ishal döneminde az tüketilmeye özen gösterilmelidir. Bebeğinize hazırlayacağınız gıdalarda az yağ kullanmaya dikkat edin.

Hijyen Kurallarına Dikkat Edin

Hijyen kurallarına uymak, mikropların neden olduğu ishal vakaların önlemekte ve ishal tedavisini hızlandırmakta etkilidir. Öncelikle, kendi ellerinizi ve bebeğinizin sık sık yıkamayı ihmal etmeyin. Bebeğinizin biberonunun, yemek kabın temiz olduğundan ve herhangi bir yemek artığı kalmadığından emin olun. Gıda artıklarının, bakterilerin hızla ürediği yerler olduğu unutulmamalıdır.

Gıda zehirlenmeleri de ishale neden olan durumların başında gelir. Meyve ve sebzeleri, iyi yıkandığından ve üzerilerindeki ilaçtan arındığından emin olduktan sonra tüketin. Gıdaları, uygun saklama koşullarında muhafaza edin ve tüketmeden önce taze olduklarından mutlaka emin olun.

Emziren annelerin yediklerine dikkat etmesi,  bebeklerinin ishal tedavisinde önemli bir yer tutar. Emzirme döneminde, kafein içeren içecekleri aşırı miktarda tüketmemeye özen gösterin. Kafein, anne sütüne karışarak bebeklerin ishal belirtilerinin kötüleşmesine neden olabilir.

İshal, enfeksiyona bağlı gelişmemişse hastalık genellikle hafif seyreder. Enfeksiyon sebebiyle oluşan ishalde ise ateş, kusma ve dışkıda kan görülebilir. Bu belirtilerle takip eden ishal rahatsızlığında, mutlaka uzman bir doktora başvurmalısınız.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir