0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Bebeğinizin Boğazına Bir Şey Kaçarsa Ne Yapmalısınız?

Bebeğin boğazına yabancı bir maddenin kaçması, sıkça rastlanan ev kazalarının başında gelir. Gerekli müdahalede bulunarak bebeğinizi bu tehlikeli durumdan kurtarabilirsiniz.

Bebek ölümlerine sebebiyet veren unsurlardan biri ev kazalarıdır. Ebeveynler, ev kazalarını önlemek adına çeşitli önlemler alsalar da, bebeği dış dünyadaki tehlikelere kaşı tamamen korumak mümkün değildir.

Bebeklerin emeklemeyi öğrenmesiyle, merak ettiği nesnelere ulaşması kolaylaşır. Bu da ev kazalarının yaşanması ihtimalinin artmasına neden olur. El becerilerinin ve kavrama kabiliyetinin gelişmesiyle, boğazına kaçabilecek küçük maddeleri ağzına atmaya başlar. Çoğu zaman anne-babaların kontrolünde gerçekleşen bu süreç ebeveynin bir anlık dalgınlığı ile tehlikeli bir hal alır.

Bebeğinizin boğazına bir şey kaçmaması için alabileceğiniz önemler:

Sert ve çiğnenmesi zor gıdaları bebeğinize verirken mutlaka önceden çiğneyebileceği parçalara bölmeye özen gösterin.bebeğin boğazına cisim kaçarsa ne yapılmalı

Küçük parçaları olan oyuncaklar, 3 yaşın altındaki bebekler için tehlike arz eder. Bebeğinize oyuncak satın alırken üzerindeki yaş ibarelerine dikkat etmelisiniz. 3 yaşın altındaki çocukların kullanması için sakıncalı oyuncaklardan uzak durun.

Kuruyemiş, şeker gibi sert, yuvarlak ve küçük yiyecekleri bebeğinizin ulaşabileceği yerlerde saklamamaya özen gösterin.

Akciğere yabancı cisim kaçması sonucu bebeğinizde kronik öksürük başlayabilir. Antibiyotik ve benzeri ilaç tedavileri ile giderilemeyen bu öksürüğün nedeni, akciğer filmi ya da muayene ile saptanabilir.

Bebeğinizin boğazına bir şey kaçtığı takdirde, zaman kaybetmeden yüzü yere gelecek şekilde tutarak göğüs kafesine baskı uygulamalısınız. Bu sayede yabancı cismin bebeğin boğazından çıkarılması kolaylaşır. Eğer bu yöntem ile yabancı cismi çıkarmayı başaramadıysanız zaman kaybetmeden en yakın hastanedeki acil servis doktorlarına başvurun.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir