0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Bebeğinizin Duyma Problemi Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Bebeğiniz henüz konuşmaya başlamadığı için duyup duymadığını anlamakta güçlük çekebilirsiniz. Herhangi bir duyma problemi yaşayıp yaşamadığını kontrol edebileceğiniz birkaç yöntem mevcut.

Doğumdan sonra menenjit, sarılık gibi çeşitli hastalıklar geçiren bebeklerde duyma sorunu oluşabilir. Ayrıca ailede duyma sorunu yaşayan biri varsa, bebek konusunda da doktora danışılması gerekir. Eğer bebeğiniz duyma sorunu yaşıyorsa bunu çeşitli yöntemleri izleyerek ölçebilirsiniz.

Bebeklerde İşitme Problemleri

bebeklerde işitme problemleri

  • Bebeklerin uykusu oldukça derindir. Bebeğiniz uyurken çıkan seslere uyanmıyor oluşu, duyma problemi yaşadığını değil, uykuya ihtiyacı olduğunu gösterir. Bu sebeple, uyuyorken çıkan gürültüye tepki vermediği için endişelenmemelisiniz. Duyup duymadığını anlamak için uyanık olduğu zamanları tercih etmelisiniz.
  • Bebeğiniz 3 aylık olmadıysa, ellerinizi kulağına yakın tutarak çırpın. Eğer çıkan sese tepki vermiyorsa bir kez daha tekrarlayın.
  • 4-6 ay arasındaysa, refleksleri ve bedenini hareket ettirme kabiliyeti gelişmeye başlamış demektir. Size her baktığında ona ismiyle seslenin. Eğer gözleriyle sizi takip ediyorsa ya da siz seslendiğinizde kafasını size çeviriyorsa duyma yetisinde bir sorun olmadığını söylemek mümkün.
  • 6-10 aylık dönemde, çevresindeki seslere tepki verebilecek erişkinliğe ulaşmış demektir. Kapı ya da telefon sesine, elektrik süpürgesi sesine tepki verip vermediğini kontrol edin.

Eğer bebeğiniz bunların hiçbirine tepki vermiyorsa, en kısa zamanda uzman bir doktora başvurmalısınız.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir