0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Bebeğinizin Güvenli Uykusu İçin 10 Özel Öneri

Bebeğinizin güvenli uykusu için, bebeklerin uykusu ve uyku eğitimi hakkında bilgi edinmeniz şarttır. Bebeğiniz kucağınıza geldiği ilk andan itibaren onu bu dünyadaki tüm kötülüklerden korumak en büyük gayeniz haline geldiğinden, uyku sürecinde de dikkat etmeniz gerekir. 

Uyurken uyanıkken her an gözünüzün onun üzerinde olmasını istiyorsunuz. Hiç kuşkusuz bu durum fiziksel olarak mümkün değil. Ancak alacağınız özel önlemler sayesinde özellikle uykusu sırasında oluşabilecek herhangi bir olumsuzluğun önüne geçebilirsiniz.

Bebekler Neden Uyumaz?

Acıbadem Fulya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ülkü Tıraş, bebekler için uykunun beslenme kadar önemli olduğuna dikkat çekiyor; Bebeğin uyku sırasındaki güvenliğini sağlamak için anne babaların maksimum çaba göstermeleri ve özel bir eğitim almaları gerektiğine değiniyor.bebeklerde uyku

Bebeğinizin Güvenli Uykusu İçin 10 Özel Öneri

 • Bebeğinizi her durumda sırt üstü gelecek şekilde yatırın.
 • Beşiğe uygun ölçülerde yatağı tamamen saran bir çarşafla beraber, kalitesi ve güvenilirliği onaylanmış yatak kullanın. Eğer battaniye kullanıyorsanız, battaniyenin bebeğin omuz hizasından aşağıda olmasına dikkat etmelisiniz. Battaniyenin her iki ucunun çarşafın altında olması bebeğinizin güvenli uyku hali için önem arz ediyor.
 • Bebeğinizin uyku alanını oyuncak ve diğer yumuşak ya da sert cisimlerden arındırın.
 • Bebeğinizin yanında sigara içilmesine izin vermeyin. Doğumdan önce ve sonra bebeğinizin yanında sigara içmeyin; içilmesine müsaade etmeyin.
 • Bebeğinizin uyku alanını kendinize yakın tutun. Beşiğinin yatağınızın hemen yanında olması faydalı olacaktır. Bebeğinizin başka insanlarla ya da koltuk, kanepe, sandalye gibi yerlerde uyumasına izin vermeyin.
 • Uyku sırasında kullandığı emziğin temizliğine özen gösterin. Bebek emziği almak istemiyorsa zorlamayın.
 • Uyku sırasında ateşinin yükselmemesine dikkat edin. Kaliteli bir uyku için ince uyku tulumları giydirin ve oda sıcaklığını yetişkin bir insanın normal karşılayacağı seviyede tutun.
 • Bebeğiniz için kullandığınız yatak aksesuarlarının kaliteli ve güvenilir olduğundan emin olun. Gerekli kalite belgelerine sahip olanlarını tercih edin.
 • Evlerde kullanılan ısıtıcıları bebeklerin çok yakınında tutmayın. Bu konuda mutlaka sağlık danışmanınızla görüşün. Aşırı sıcaklık, ani bebek ölüm riskini artırıyor.
 • Bebeğiniz uyanıkken, yüz üstü yatırdığınız zamanlarda belli aralıklarla pozisyonunu değiştirin. Araç koltukları, bebek arabaları ve buna benzer hareketli ürünlerde uzun süre uyur vaziyette kalmalarına izin vermeyin.

Bebeklerde güvenli uyku konusunda dikkat edilmesi gereken bu 10 maddeyi büyükanne, büyükbaba ve bakıcılara kadar herkesin öğrenmesini sağlayın.

Bunları unutmayın!

 • Bebeğinizi uyanık olduğu zamanlarda yüz üstü gelecek şekilde yatırmayı unutmayın. Bu duruş şekli bebeğinizin omuz, boyun ve baş kısmındaki kasların gelişimini artırıyor.
 • 1 yaşından önce gelişen ve SIDS adı verilen ani ölüm sendromuna karşı bu uyarıları mutlaka dikkate alın. Uyku zamanlarında bebeğinizi takip edin ve SIDS konusunda bilinçlenebilmek için bildiklerinizi çevrenizle paylaşın.
Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.