Çocuk Gelişimi

Bebeğinizin ilk adımları

Anne-babanın yaşayacağı en mutlu anlardan biri şüphesiz bebeklerinin ilk adımlarını attığı anlardır. Kimi zaman doğal gelişen bu süreç genellikle anne-babanın teşvikiyle gerçekleşmektedir. Peki bu süreçte dikkat etmeniz gerekenlere ne kadar hakimsiniz?

Bebeğinizin öğrenme sürecinin en önemli parçalarından biridir ilk adımlar… Ulaşamayacağı yerlere daha rahat ulaşıp, merak ettiği dokuları ve nesneleri tanıması yürümeye başlaması ile hız kazanır. Yürüme süreci 12 – 18 ay arasında gelişebilir. Bu dönem aynı zamanda bebeğinizin öğrenmeye en açık olduğu dönemdir.

İlk adımlardan önce bebeğinizin yapması gereken şey dengede durmayı öğrenmektir. Bunun için, her düştüğünde onu kaldırmayın. Yeniden kalkmak için kaslarını kullanır ve bedenini kullanmayı öğrenmeye başlar. Tehlikeli bir düşüş riski yoksa, bebeğinizin düşmesine ve kendi başına yeniden doğrulmasına izin vermelisiniz. Bunu yaparken bebeğinizin en çok vakit geçirdiği odaları yumuşak zemine çevirmelisiniz. Ancak çok yumuşak zeminin bebeğinizin denge kurmasını ve adım atmasını zorlaştıracağını unutmayın. Uzun tüylü, anti-bakteriyel özelliğe sahip halılar sert zeminleri yumuşatmanızda doğru tercih olacaktır. Ayrıca sivri köşeli cisimleri ve eğer varsa bebeğinize zarar verecek yükseklikte ısı yayan ısıtıcıları bebeğinizin ilk adımlarını atmaya çabaladığı mekanlardan uzak tutun.

Ayaklarını kavrayan, ortopedik bebek ayakkabıları yürümeyi öğrendiği süreçte bebeğinize yardımcı olacaktır. Böylelikle hem bebeğinizin adım atışları kolaylaşır, hem de çevrede bulunan ve hassas ayaklarına zarar verebilecek nesnelerden korunmuş olur.

Sağlıklı bir çocuğun en geç 2 yaşına kadar yürümeyi öğrenmesi beklenmektedir. Özellikle emekleme konusunda yeteneği olan çocuklar daha geç yürümeye başlayabilir. Eğer bebeğiniz 2 yaşına kadar yürümeyi öğrenemediyse hemen telaşa kapılmayın. Öncelikle bebeğinizin diğer öğrenme süreçlerini kontrol edin. Örneğin; konuşmayı öğrenme süreci hız kazanıyor mu, nesneleri kavrama ve kaldırma kabiliyeti gelişti mi gibi… Bacak kullanımında sorunlar gözlemliyorsanız (tekme atmama gibi), ince el becerilerinde noksanlık fark ettiyseniz, konuşma sürecinde yavaşlık olduğunu düşünüyorsanız uzman bir doktora başvurmalısınız.
Tüm bu bilgiler dışında size tavsiyemiz; bebeğiniz ilk adımlarını attığında bu özel anı kaydetmenizdir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.