Çocuk Gelişimi

Bebeğinizin Kalbini Koruyacak 5 Öneri

Anne babalar için çocuklarının sağlığı her şeyden önce geliyor. Onların sağlığını düşünürken yaptıkları en büyük hata ise kendi sağlıklarını çok da önemsememekten geçiyor. Halbuki bebeklerinin kalp sağlığı için onlar kadar kendi hayatlarına da dikkat etmeleri gerekiyor.

Bir bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelebilmesi anne, baba adaylarının en büyük hayali. Ancak maalesef ki bu hayale kavuşmak her zaman mümkün olmayabiliyor. Diğer birçok hastalığın yanı sıra ülkemizde her yıl 13 bin bebek doğuştan kalp hastası olarak dünyaya geliyor. Ayrıca sağlıklı doğan bir bebek geçirdiği enfeksiyonlar ya da ameliyatlar sonrasında kalp hastası olabiliyor. Ailede bir bebeğin doğuştan kalp hastası olması durumunda kardeşlerinin de aynı hastalığı taşıma ihtimali yüzde 2 civarında. Aynı risk faktörü annesi doğuştan kalp hastası olan bebekler için de geçerli. Doğuştan kalp hastalıklarının oluşumunda hiç kuşkusuz genetik faktörler büyük rol oynuyor. Ancak çocuklarda sonradan oluşan kalp hastalıklarının görülme oranları alınacak bazı basit önlemlerle düşürülebiliyor.

Acıbadem Ankara Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Koray Lenk, çocuklarda kalp hastalıklarını engellemek adına ailelere özel önerilerde bulunuyor:

  • Hamileyken kızamıkçık aşınızı yaptırın

Doğuştan kalp hastalıklarını önlemek için anne adaylarının özellikle kızamıkçığa karşı aşılamalarını yaptırmaları gerekiyor. Kızamıkçık hastalığının nedeni olan Rubella virüsü anne kanından gebelik sırasında bebeğe bulaştığında gözlerde katarakt, kalp hastalığı, sağırlık ve zeka geriliği ile sonuçlanan ağır hastalıklar meydana gelebiliyor. Virüs, bebekte, hem hücresel düzeyde hasara, hem de damar iltihaplanmasını (vaskülit) tetikleyerek kalp ve diğer organ hastalıklarına neden oluyor.

  • Sigara ve alkolden uzak durun

Hamilelik döneminde sigara ve alkolden uzak durun. Ayrıca doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç kullanmayın ve röntgen çektirmeyin. Annenin hamilelikte sigara kullanımı bebekte kan oksijen düzeyinin azalmasına ve kırmızı kan hücre sayısının artmasına yol açarak bebekte kalp yetmezliği oluşturabiliyor. Alınan alkol de bebekte kalp atışlarının yavaşlamasına, bazı ilaç ve röntgen ışınları ise gelişmekte olan kalp ve damarların normal gelişim basamaklarını etkileyerek kötü gelişmelere ve böylece yapısal kalp hastalıklarının oluşmasına yol açabiliyor. .

  • Her öğünden sonra dişlerini fırçalayın

Çocuğunuzun ağız hijyenine dikkat edin. Özellikle yumuşak fırçalarla, dişetini kanatmadan, her öğün sonrasında dişlerini fırçalayın. Özellikle doğuştan kalp hastalığı olan çocuklarda zaman zaman ağızda oluşan çürük dişlerdeki bakteriler, sakız ve benzeri ürünlerin ağız içerisinde oluşturduğu küçük yırtıklardan kana karışıp kalp zarının iltihaplanmasına neden olabiliyor

  • Bebeğinizi kalabalık ortamlara sokmayın

Bağışıklık sistemi henüz tam olarak gelişmemiş olan bebeğinizi mümkün olduğu kadar kalabalık ortamlara sokmayın. Ayrıca hasta olan kişilerin bebeğinize yaklaşmasına izin vermeyin, bu siz bile olsanız. Eğer bir rahatsızlığınız varsa maske kullanın. Bebeğinizin aldığı küçük bir enfeksiyon bile kalbinde sorun olarak karşımıza çıkabiliyor.

  • Hamilelikte fast-food’tan uzak durun

Hamileliğinizin başladığı günden itibaren yediğiniz besinler bebeğinizin büyümesini ve zihinsel gelişimini etkiliyor. Hamileyken sağlıklı beslenmeniz bebeğin kalp sağlığı açısından da önemli. Bu nedenle mutlaka beslenmenize özen gösterin. Gelişmekte olan toplumlarda yaşanan kötü beslenme alışkanlıkları ve fast-food tipi beslenmeden bu dönemde uzak durun. Çünkü anne karnından itibaren bebeklerin maruz kaldığı bu tip diyetler, şişmanlık, kolesterol ve yüksek tansiyonla birlikte kalp hastalıklarına yakalanma yaşını her geçen gün düşürüyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir