Bebek

Bebek Banyosu Nasıl Yapılmalıdır?

Bebek banyosu sadece temizlik amaçlı değildir, aynı zamanda bebeğin gelişmesi için de çok önemlidir. Peki bebek banyosunda nelere dikkat edilmeli?

Bebek banyosu silme banyo veya vücut banyosu şeklinde olabilir. Bebeğin ilk vücut banyosu, göbek düştükten sonra yaptırılmalıdır. Bu sürede deri enfeksiyonlarından ve pişikten korumak için bebeğin vücudu silme banyo ile temizlenmelidir.

Bebek Banyosu

Bebek Banyosu Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Banyo küveti ve banyoda kullanılan oyuncaklar ya da diğer materyaller kontaminasyonu önlemek için banyo öncesi temizlenmelidir. Banyo yaptırılan alan güvenli olmalıdır. Yenidoğanın ilk banyosu yaptırılırken eldiven kullanılmalıdır. Banyo süresince bebek yalnız ya da küçük bir çocukla birlikte bırakılmamalıdır.

Banyo suyunun sıcaklığı 37-38°C derece olmalıdır. Banyo yapılan odanın sıcaklığı 24-26 derece olmalıdır. Bebeğin giysilerini çıkarmadan önce gerekli tüm malzemelerin hazır olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Banyo yapılan ortamda kapı ve pencereler kapatılmalıdır. Küvetteki suyun derinliği bebeğin kalçasında olmalıdır. Banyo için kullanılan sabun ya da şampuan normal bebek için özel üretilen malzemeler olmalıdır.

Banyoya başlarken bebeği korkutmamak için önce bebeğin ayakları, daha sonra da vücudu küvetin içine sokulmalıdır. Bebeğe haftada en az 2 defa banyo yaptırılmalıdır. Bebekte ısı kaybını önlemek için banyo süresi kısa tutulmalıdır. 5 ile 10 dakika yeterlidir. Her gün aynı saatte ve uyumadan önce yaptırılmalıdır. Banyo öncesi bebek çok tok ya da aç olmamalıdır. Tok karına banyo yaptırılmamalıdır. Banyo için en uygun zaman; iki emzirme arasıdır.

Bebek Banyosu

Banyo yaptırılırken ovma işlemi yapılmamalıdır. Özel durumu olan bebeklerin banyosunda dikkatli olunmalıdır. Bebekte en fazla ısı kaybı baş bölgesinden olduğu için baş en son yıkanmalı ve bebeğin üşümesi engellenmelidir. Bebeğin yıkanması sırasında sık sık vücuduna su dökülerek üşümesi önlenmelidir. Bebeğin yüzüne su dökmemeye dikkat edilmelidir. Cilt kuruluğu olan bebeklerin banyo sonrası uygun nemlendiricilerle ciltleri nemlendirilmelidir. Bebeğe banyo yaptırırken, kurularken ve giydirirken onunla sürekli konuşulmalıdır. Ayrıca sözsüz, sakin bir müzik dinletmek banyo saatini daha keyifli hale getirir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı