Çocuk Gelişimi

Bebek Bekleyen Çiftelere Terapist Yardımı

Hamilelik sürecinde eşler arasında bir takım problemler baş gösterebilir. Bu durumda öncelikli olarak yapılması gereken şey, hamilelik döneminde yaşanan sorunların nedenleri konusunda anne ve baba adaylarını bilgilendirmektir. Böylece çiftler birbirlerinin davranış ve tepkilerini daha doğru değerlendirme şansına sahip olurlar.

Gebelikte çift terapisiBaba adaylarının anne adaylarındaki duygusal değişikleri daha iyi kavrayabilmeleri ve eşlerinin değişen davranış ve tepkilerine anlayış gösterebilmeleri açısından alınacak terapist desteği yararlı olacaktır. Bu duygu değişimlerinin, korkuların ve endişelerin karşılıklı olarak paylaşılabilmesi, çiftler arasındaki iletişimin daha sağlıklı olabilmesi açısından önemlidir. Özellikle anne adaylarının hamilelik sürecinde artan gereksinimlerini, istek ve korkularını eşleriyle paylaşmaları, bu konuyla ilgili yanıt alabilme ve eşlerinden destek görebilme olasılıklarını artıracaktır.

Bunların yanı sıra baba adayları da kendi gereksinim, istek ve korkularını dile getirirken çekinebilirler. Böyle bir durumda baba adaylarının kendilerini dışlanmış hissetmeleri sıkça rastlanan bir durumdur. Bu sebeple olumsuz duyguların dile getirilmesi çok önemlidir.

Yukarıda bahsedilen sorunların ortaya çıkması durumunda hiç vakit kaybetmeden profesyonel bir yardım almak yapılabilecek en doğru şeydir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir