Çocuk Gelişimi

Bebek beslenmesinde peynirin önemi

Peynir; inek, koyun, keçi, deve ve manda sütünden üretilen, kalsiyum ve protein yönünden oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Yalnız peynirdeki su ve yağ oranına göre besin değerleri değişim gösterir. Sütten peynir üretimi yaparken sütteki yağ, laktoz, protein ve kül belli bir oranda kendini peynir altı suyuna bıraktığından bu su, protein ve laktoz yönünden oldukça değerlidir. Peynir altı suyu proteinleri gibi süt ürünleri katkılı besinler, sağlıklı gelişim için faydalı olacağından bebeklerin beslenmesinde yararlanılmalıdır.

Bebek beslenmesinde ek besinlere geçiş dönemi 6.ayda başlar ve tabii bu süreçte bebek 2 yaşına kadar emzirilmeye devam edilmelidir. Bebeğin anne sütüne devam etmesi gereken bu dönemde inek sütü yerine fermente ürünler (peynir, yoğurt) tüketmesi, hem enfeksiyon riskini azaltır, hem de kalsiyum ihtiyacını karşılar.

Bebek beslenmesinde peynir pastörize sütten yapılmış ve tuzsuz olması koşuluyla, 9. aydan itibaren küçük porsiyonlarda kullanılmalıdır. Peynir, kalsiyum, protein, D vitamini ve çinko yönünden oldukça zengindir. Pek çok çeşidi bulunan peynir; yumuşak, sert veya yarı sert olabildiği gibi, üretiminde kullanılan sütün türüne, yağının azlığına ya da çokluğuna göre çeşitlenir.

Peynirin yararlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Peynir de süt gibi iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Sütten hoşlanmayanlar için iyi bir alternatif olabilir.
  • Süt ve süt ürünlerinin içerisinde bol miktarda bulunan kalsiyum minerali, kemik ve diş sağlığı için yararlı olduğu gibi, sinir sistemi çalışması, kalp kası da dahil olmak üzere kasların kasılmasında ve kanın pıhtılaşmasında görev alır.
  • Vücudun protein ihtiyacını karşılayabilmesi yönünden zengin bir besin kaynağıdır.

Peynir, zengin dokusunu ve müthiş tadını çoğunlukla yağdan alır. Fakat yağ kalori ve kolesterolü artırdığından bebeklerin beslenmesinde yararlanılacak olan peynirde, bu oranlara dikkat edilmelidir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.