0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Bebek Bezi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebek bezi alırken bebeğin cildine zarar vermeyecek yapıda olmasına dikkat etmek gerekir. Bebeklerin tenleri oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Bebeğin cildine zarar verecek yapıda olan bezlerin kullanımı bebeğin tenine zarar verir.

Bebek bezleri seçimi oldukça önemlidir. Bez seçerken bazı faktörler dikkate alınmalıdır. Bu faktörlerden birkaçı bezin hijyenikliği, bezin bebeğin bedenine uygunluğu, bezin emiş gücü şeklinde sıralanabilir.

Bebek Bezi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebek bezlerinde hijyen çok önemlidir. Çünkü bebeğinizin bez bölgesi mikroplara açıktır. Bezlerin temizliğinden emin olmak için öncelikle paketli ürünleri tercih edilmelidir. Çünkü bu bezler taşınma sırasında ve satın alınmayı beklerken kirlenmezler. Açıkta satılan bezlerin temizliğinden emin olmak mümkün değildir. Bezin hijyenikliği konusunda ikinci önemli nokta, bezin TSE onaylı olmasıdır.

bebek bezi alırken nelere dikkat edilmeliBebek Bezleri Bebeğin Kilosuna Uygun Olmalıdır

Bez seçerken bebeğin kaç aylık olduğu değil, kilosu dikkate alınmalıdır. Bezin bebeğin kilosunun altında ya da üstünde olması, bezin sızdırması ve bebeği rahatsız etmesi demektir. Her bebek aynı ayda olsa bile aynı kiloda olmaz. Doğum kiloları bile farklılık gösterir.  Bu yüzden bebeğin kilosuna uygun bezler seçilmelidir. Yeni doğandan başlamak üzere bebeğin tuvalet eğitimi aldığı döneme kadarki kilosuna göre (2-28 kilo arası) yaklaşık 6 ayrı bez boyu vardır. Bez paketinin üstünde mutlaka hangi kilodaki bebeğe kullanılacağı belirtilir.

Bebek Bezinin Emiş Gücü Nasıl Olmalı?

Bezin emiş gücü, bebeğin daha uzun süre kuru kalmasını sağlar. Bu açıdan hem sağlıklı hem ekonomik bir tercihtir. Çünkü emiş gücü, bebekte pişik oluşmasını engeller. Emiş gücü, yüksek olan bezleri tercih edin.

Bebeklerinin daha konforlu ve sağlıklı şekilde yaşamasını isteyen ebeveynlerin, bebek bezi seçimi konusunda dikkatli olması ve bebeğin bezini sık aralıklarla değiştirmeye özen göstermeleri gereklidir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.