Çocuk Haberleri

Bebek ve Çocukların Yatarak Beslenmesi, Sağlığa Zarar Veriyor

Bebekler ve küçük çocukların, yatırılarak beslenmesinin sağlıksız olduğunu söyleyen Çocuk Doktoru Prof. Dr. Ömer Cevit, yatırarak beslemenin sağlık sorunlarına yol açtığını vurguladı.Bebek Acıktığını Nasıl Anlatır ?

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Çocuk Doktoru Prof. Dr. Ömer Cevit,  bebeklerin emzirilme sırasındaki pozisyonlarının büyük öneme sahip olduğunu söyledi. Cevit, çocuk beslenmesi konusunda yapılan önemli yanlışlardan biri olan yatarak beslemenin, çocukların hastalıklarla karşılaşmasına yol açabildiğini söyledi.

Bebekleri Yatırarak Beslemek Yanlış

Bebeklerin ve çocukların yatırılarak beslenmesinin yanlış olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ömer Cevit, bu şekilde beslenen bebeklerin ağızlarında mantar oluşabildiğini söyledi. Ağızda kalan besinlerin, reflüye yol açabildiğini de söyleyen Cevit, ağızda mantar oluşması durumunda, çocuğun beslenme düzeninin bozulduğunu ve bağırsak hastalıkları ile karşılaşabildiğini vurguladı. Yatarak besleme, dolaylı yoldan, orta kulak iltihabına da yol açabiliyor.

Bebeklerde Besin AlerjisiBebek ve Çocuklar Nasıl Beslenmeli?

6 aydan itibaren, bebeklerin mama sandalyesinde, dik bir konumda otururken beslenmesi gerekiyor. İlk altı ay içerisinde, ek besinlere geçmiş olan bebeklerin de, ek besinleri dik bir konumda tüketmesi önem taşıyor. Yalnızca anne sütü ile beslenen bebeklerin yatırılarak beslenmesi ise sağlıksal açıdan sorun teşkil etmiyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı