0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Bebek Emzirme Süresi

Bebek emzirme süresi, özellikle ilk 3 ayda büyük önem taşıyor. Bebeğin acıktığını belli eden hareketlerde bulunmaya başladığı 3.aya kadar, bebek emzirme süresi konusunda dikkatli olmak gerekiyor.

Anne sütünün bebek gelişimindeki önemi oldukça büyük. Uzmanlar, ilk 6 ayında bebeğinizi yalnızca anne sütüyle beslemenizi öneriyor. Emzirme söz konusu olduğunda, çoğu anne bebeğini yeterli miktarda emzirip emziremediği konusunda tereddüt yaşıyor.Bebek Emzirme Süresi

Bebeğiniz uyandığında genelde aç olarak uyanır ve emzirilmek ister. Onu uyandıktan sonra beslemelisiniz.

Bebek Ne Kadar Emzirilmeli?

Emzirme süresi her anne ve bebek için değişkenlik gösterir. Dolayısıyla annelere bir beslenme süresi belirlemek doğru olmayacaktır. Bebeğinizi ortalama 20 dakika boyunca emzirmeniz, doyması için yeterli olacaktır. Eğer 20 dakika sonunda bebeğiniz yeniden emmek istiyorsa mutlaka emzirmeye devam etmelisiniz.

Bebeğinizin emmesi yavaşladıysa, uykuya dalıysa ve emmeyi kendiliğinden bıraktıysa emme işlemini sonlandırabilirsiniz. Bunlar bebeğinizin doyduğunu gösterir.

İlk 3 ayında, bebeğinizi 2-3 saat aralıklarla beslemelisiniz. Zamanla bu aralıkları uzatabilirsiniz.

Bebek emzirme dönemi boyunca meyve, sebze ve bol sıvı tüketmeyi unutmayın. Ayrıca süt ve süt ürünleri tüketmeniz sütünüzün miktarını ve kalitesini artıracaktır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir