12 - 36 Ay Bebek Gelişimi

Bebek Gelişiminde Oyuncak Seçiminin Önemi

Bebek gelişiminde oyuncak seçimi hem toplumsal cinsiyet rolleri açısından hem de bebeğin zihinsel gelişimi ve motor becerileri açısından önemlidir. 

Bebekler gelişim çağlarının ilk yıllarında hızlı bir değişim içindedirler. Bu yaşlarda oynanan oyunlar ve oyuncaklar bebeklerin gelişiminde son derece etkili olduğundan, oyuncak konusunda doğru seçimi yapmak çok önemlidir.

Seçilen oyuncak, bebeği eğlendirmesinin yanı sıra zihinsel ve fiziksel gelişimini de destekler nitelikte olmalıdır.

Çok parçalı küplerden, şekillerden oluşan oyuncaklar çocukların yaratıcılığını geliştirmeye yardımcı olurken, beynin farklı bölümlerini çalıştıran müzik aletleri, kukla ve top gibi oyuncaklarsa zeka gelişimine katkıda bulunurlar.bebek gelişiminde oyuncak seçimi

Özellikle 7 yaşına kadar, zeka gelişiminde önemli bir role sahip olan oyuncaklar, çocukların karakter özellikleri ve merak alanlarının ne olduğu konusunda da ipucu verirler.

Oyuncak Seçiminde Cinsiyete Odaklanmayın

Kız ve erkek çocuklara farklı türlerde oyuncaklar almak, toplumsal cinsiyet rollerini güçlendirdiği gibi, çocuğun gelişimini de olumsuz yönde etkiler. Çocukların sosyal becerilerini geliştirebileceği, empati kurmasını sağlayan ya da kendisi dışındaki bir varlığı anlamasına yardımcı olan bez bebek, oyuncak tavşan ya da el kuklası gibi oyuncaklar hem kız hem de erkek çocuklar için önemlidir. Aynı şekilde farklı cinsiyetteki çocukların araba, tren, top gibi oyuncaklarla oynaması gereklidir.

Çocukların oyuncak seçiminde, 3 yaşına kadar ebeveynlerinin ve yakın çevresinin önemli bir etkisi vardır. Bu sürece dek çocuklara belli tip oyuncakların verilmesi, 3 yaşından sonra çocukların diğer oyuncaklarla oynamayı reddetmesine neden olur. Dolayısıyla 12-36 aylık dönemde çocukların farklı renk, tür ve cisimdeki oyuncaklarla oynamayı deneyimlemesi önemlidir.

Toplumdaki genel kanının aksine, bir çocuğun oyuncak zevkinde cinsiyetin hiçbir etkisi yoktur. Bu sebeple ebeveynlerin oyuncak seçimi konusunda cinsiyet etki unsurları arasında yer almamalı, oyuncak seçimleri toplumun getirdiği cinsiyet rollerinden sıyrılıp çocuğun gelişimi göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.