Bebek

Bebek Güvenlik Kapısı Nasıl Olmalı?

Bebek güvenlik kapısı ilk adımlarını atmaya başlayan bebeklerin evde güvenliğini sağlamak için oldukça önemli bir araçtır. Peki bu nasıl olmalı?

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz için güvenlik önlemleri alma vakti geldi. İki ayağının üstünde durmayı başaran çocuğunuzu izlemek çok keyifli. Fakat aynı zamanda bu bazı tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Elleri ve ayaklarını kullanarak yerde sürünerek ilerleyen bebekler de tehlikelerle karşı karşıya kalabilir. Fakat artık yürüyebilen bebek keşfetme duygusunun da etkisiyle her yere girip çıkmaya başlar. Gözünün sürekli onun üstünde olamayacağı için çeşitli güvenlik tedbirleri almanız gerekir. Bebek güvenlik kapısı da bunlardan biridir.

Bebek güvenlik kapısı

Bebek Güvelik Kapısı Satın Alma Rehberi

Tipini seç. İki ana bebek güvenlik kapısı vardır:

Duvara monte emniyet kapıları: Vidalarla doğrudan sağlam bir duvara veya ahşap direğe tutturulur ve merdiven, şömine ve mutfak gibi yüksek riskli alanları engellemek için kullanışlıdır. Bu kapılar, daha güvenli oldukları ve zemin seviyesinde çapraz çubukları olmadığı için en güvenli seçenektir. Bu kapılar sayesinde, etkinlikler için veya bebekler arasındaki geçidi hızlıca açma / kapama seçeneğiniz vardır ve onlar büyükanne ve büyükbabalar için de mükemmeldir.

Basınca uygun emniyet kapıları: Kurulumu ve indirmesi kolaydır. Kapı, iki katı duvar yüzeyi arasında sıkılır. Bunlar, masif ahşap konstrüksiyonun olduğu kapılarda iyi çalışır, ancak donanım, duvar tipi kapılar kadar basınca dayanamazlar. Basınca dayanamayan emniyet kapıları, duvarlarda iz bırakmayan kiracılar için mükemmel bir seçenek olabilir. Unutmayın, zeminde bir gezi tehlikesi olan bir travers bulunmalıdır ve bu nedenle bir merdivenin ilk adımından en az 1 metre uzağa kurulmaları gerekir.

Ölçün: Kapılar tüm şekil ve boyutlarda gelir, ancak seçtiğiniz kapının sığdırılması için uzantılar satın almanız gerekebilir. Elinizde doğru ölçümler yaptığınızdan ve hangi uzantıların kullanılabilir olduğunu ve ne kadar genişlediklerinin farkında olduğunuzdan emin olun.

Yüksekliği kontrol edin: Yüksekliği kontrol edin. Güvenlik kapıları en az 60 cm yüksekliğinde olmalı ve kazaları önlemek için çocuğunuzun boyunun dörtte üçünde olmalıdır.

Çıta Boşluğunu kontrol edin: Çıta boşluğunu kontrol edin. Kapı çıta açıklıkları 50 mm ile 95 mm arasında olmalıdır, böylece bebekler başlarını boşluklardan zorlayamazlar. Bir çocuğun kafasını veya gövdesini sıkışıp tutabileceği hiçbir boşluk olmamalıdır. Çocukların şaşırtıcı bir şekilde amatör dağcılar ve tırmanış konusunda ustalık kazanması nedeniyle, kapı çıtaları her zaman dikey konumda olmalıdır.

Merdivenler için doğru kapıyı seçin: Merdivenleriniz için doğru kapıyı seçin. Bazı kapılarda, kapı açıkken açılmaya neden olabilecek, kapının altındaki zemini geçen yatay bir çubuk vardır. Asla merdivenlerin üstünde zeminde yatay bir çubuk bulunan bir güvenlik kapısı kullanmayın (ilk adımdan en az 1 m uzakta).

Mandal mekanizmasını kontrol edin: Mandal mekanizmasını kontrol edin. İdeal mandal, etkili ve verimli bir şekilde kullanabileceğiniz, ancak çocuğunuzun çalışamayacağı bir kilit olmalıdır. Bebek veya çamaşır sepeti tutarken tek elle açabilir misiniz? Kapıyı açmadan önce aşağıya doğru itilmesi gereken çift hareketli mandalları veya sıkıştırılması veya çekilmesi gereken mandalları tercih edin. Özellikle çocuğunuzu tutarken asla bir güvenlik bariyerinin üzerine çıkmayın.

Evde bebek güvenliği

Kapıyı nereye koymak istersin?

Normal bir giriş kapısında veya giriş yolunda, merdivenlerin altında veya üstünde, hatta ekstra geniş veya tek boşluklu alanlarda kullanmak için bir bebek kapısı bulabilirsiniz.

Kapıyı nasıl monte etmek istersiniz?

Bebek kapısını çok fazla hareket ettirmeyi planlıyorsanız, portatif bir ürün tercih etmelisiniz. Çünkü yeniden takılması kolaydır ve kurulum için herhangi bir donanım kullanmazsınız. Bir donanım montaj kapısı, kapıyı duvara veya kapıya güvenli bir şekilde tutmak için vidalar kullanır. Basınçlı bir bebek güvenlik kapısı asla merdivenlerin tepesi de dahil olmak üzere belirli yerlerde kullanılmamalıdır. Basınçlı kapı, sizin iterek açabileceğiniz kapılardır. Bebekler iterek açamasa da bunun garantisi yok. O sebeple tehlikeli alanlarda kullanılmamalıdır.

Kapı sürekli geçtiğiniz bir alana mı kurulacak?

Bebek kapısını sürekli gelip geçtiğiniz bir yere yerleştirecekseniz, hareketli kapıya sahip bir kapı en iyisidir, çünkü gerektiğinde kolayca içeri ve dışarı kayabilirsiniz. Sık sık girmeyeceğiniz ve çıkamayacağınız bir alan için bir kapıya ihtiyacınız varsa, bebeğin güvenli olduğunu belirlediğiniz yerde kalmasını sağlamak için bir bariyer kapısı uygun olabilir.

Ne tür malzeme tercih edersiniz?

Bebek güvenlik kapıları, eviniz, kendiniz ve bebeğiniz için en uygun olanı seçme şansı veren metal, plastik, kumaş veya ahşap gibi çeşitli malzemeler içerir. Çocuğunuz için sağlıklı olanı tercih etmenizi öneririz.

Evinizin dekoruna uyuyor mu?

Genel olarak evde estetik açıdan hoş nesnelere sahip olmak istersiniz. Uyumsuz bir bebek güvenlik kapısı genel tasarım planınızda sorun olabilir. Bebeğinizi güvende tutmak için en iyi kapıyı seçtikten sonra, hangi kapı renginin veya deseninin evinize daha iyi uyduğunu düşünün.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir