0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Bebek Masajı Nasıl Yapılır?

Bebek masajı anne ile bebek arasında duygusal bir bağ gelişmesini sağlayan güçlü bir iletişim yoludur.

Dokunma duyusu bebeği rahatlatarak uyumasına yardımcı olur. Bebeğin rahatlamasını sağlar. Bebeğin kan dolaşımına yardımcı olur. Masaj yapılacak yerin steril olması, hava akımlarından uzak olması, 24-26 derece olması gerekir. Masaj sırasında bebeğinizle konuşabilir ya da ona şarkı söyleyebilirsiniz.

Bebek Masajı

Yüz masajı

Parmaklar bebeğin alnının ortasına koyulup şakaklara doğru masaj yapılır. Burnu yanaklara doğru hafifçe bastırılarak ovulur. Diş etlerinin üstüne gelecek şekilde ağız, kulaklar yönünde gülümseme yaptırılır gibi sıvazlanır. Çeneden kulak arkasına doğru hafifçe masaj yapılır.

Bebek Masajı

Göğüs masajı

Eller göğsün ortasına yerleştirilir, koltuk altlarına doğru avuç içleri hafifçe bastırılarak kitap sayfası düzeltir gibi inilir. Eller göğsün ortasından omuza doğru ileri geri kaydırılır.

Kol masajı

Bebeğin kolu kaldırılır. Koltuk altları nazikçe ovulur. Omuzdan bileklere kadar sıvazlanarak önce bir elle sonra diğer elle masaj yapılır. Aynı teknikle bu kez bilekten omuza doğru işlem tekrarlanır. Bebeğin kolu avuç içine alınarak içe doğru dairesel hareketlerle (burma hareketi) ovulur. Bebeğin parmakları tek tek ovulur. Aynı işlem diğer kol ve ele de uygulanır.

Karın masajı

Eller kum çeker gibi bebeğin karnında kendine doğru çekilir. Bacaklar havaya kaldırıp dizlerden bükülür ve karnına doğru bastırılır. Tek elle bebeğin karnında aynı işlem yapılırken diğer elle de bacaklarından tutulup karna doğru bastırılır. Parmakların ucu soldan sağa doğru yürütülerek masaj bitirilir.

Bebek Masajı

Bacak ve ayak masajı

Bebeğin bacağı kaldırılır. Bacağı bileklere doğru önce bir elle sonra diğer elle sıvazlanır. Aynı teknikle bu kez bilekten kalçaya doğru işlem tekrarlanır. Bacak bilekten, her iki elin parmak uçlarıyla, eller paralel olacak şekilde tutulur. Kalçadan bileğe doğru eller ters yönde hareket ettirilerek ovulur. Daha sonra aynı işlem kalçaya doğru sürdürülür. Kollara uygulanan içe dairesel burma hareketi bacağa da uygulanır. Topuktan parmaklara doğru ayak 33 tabanı ovulur. Ayak parmaklarının her biri teker teker ovulur. Ayak üst kısmı bilekten parmaklara doğru ovulur.

Sırt masajı

Bir yastık ya da battaniyenin üzerine bebek yüzüstü yatırılır. El, sırtın ortasında omurgaya dik açı oluşturacak şekilde tutulur, sürtme hareketiyle boyundan kalçaya doğru tüm sırta masaj uygulanır. Parmak uçlarıyla sırta küçük daireler çizilir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.