Alışveriş

Bebek Odalarında Renklerin Önemi

Ebeveynler bebeklerini kucaklarına almadan önce onlar için en güzel odayı hazırlamaya başlar. Bebeğinizin huzur içinde güvenle vakit geçirebileceği bebek odalarını hazırlarken, renklerin kullanımına dikkat etmek bebeğinizin için fayda sağlar. Bebeklerin yetişkinlere göre algı ve hisleri daha güçlüdür. Yanlış kullanılan renkler bebek psikolojisi üzerinde olumsuz etki yaratabilir.

Bebek Odalarında Renklerin Önemi

Bebekler 2 aylık olduklarında renkleri ve eşyaları algılamaya başlar. Bebekler ilk olarak kırmızı rengin farkına varırlar. Bu noktada bebek odalarında kırmızıya yer verebilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir nokta vardır. Kırmızı, bebekler üzerinde yorgunluk hissine sebep olabilir. Kırmızıyı yoğun bir şekilde kullanmak yerine, oyuncaklarda veya aksesuarlarda yer yer kullanabilirsiniz.

Açık tonlar bebeklere huzur veren tonlardır. Huzur vermesinin yanı sıra açık tonlardan olan mavi, bebeklerde iştahsızlığa sebep olabilir. Bu sebeple, bebeklerin yemek yedikleri ortamlarda ve yemek yedikleri araç ve gereçlerde mavi yerine iştah açıcı renkler kullanabilirsiniz.

Bebekler ilk farkına vardıkları renk olan kırmızıdan sonra turuncu, yeşil ve sarı renklerinin farkına varır. Güneşi anımsatan sarı renk bebek için hoş bir renk olabilir ama bu renk kırmızıda olduğu gibi bebek üzerinde yorgunluk hissine sebep olabilir.  Sarıya, kırmızıda olduğu gibi parçalı bir şekilde yer vermek fayda sağlayabilir.

Bebek Odalarında Renklerin Önemi

Bebek odalarının duvarları için açık mavi, açık pembe, lavanta rengi veya pastel tonlar tercih edilebilir. Bu renkler kırmızı ve sarı gibi yorgunluk hissi veren renklerin olumsuz etkisini engellemekte yardımcı olabilir. Pastel ve açık tonlar duvar renklerinin yanı sıra, bebeklerin kişisel ürünlerinde ( battaniye, kıyafet vb.) de kullanılabilirsiniz. Böylece bebeğiniz huzur içinde uyuyabilir. Kırmızı battaniye ile uyuyan  bir bebek ise huzursuz bir şekilde uykusundan uyanabilir.

Bebek odalarında parlak renklere yer vermek için bebeğinize bir renk köşesi oluşturabilirsiniz. Renk köşesinde bebeğinizi canlı renklerle çizilmiş bir doğa resmi veya gökkuşağı resmi karşılayabilir.

Bebek odalarında renkleri doğru kullanarak, bebeğinize huzur ve güven ile vakit geçirebileceği bir oda hazırlayabilirsiniz.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.