0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Bebek Oto Koltuklarında Güvenliğin Sağlanması

Minik bebeğinizle yolculuk yapmanız gerekiyorsa, arabada onun güvenliğini sağlamanız gerekir. Bebeklerin araçta güvenliği ve rahatı için oto koltukları üretilmekte ve bu koltuklar birbirinden farklı özellikler sunmaktadır.

Bebeğinizin güvenliğini sağlamak için üretilen oto koltuklarının doğru şekilde kullanılması çok önemlidir. Aksi durumda ölümcül sonuçlar oluşabilir.

1. Koltuğun yerine oturtulduğundan emin olun.

Koltuğu yerleştirdikten sonra iki yan sallayarak sabit olduğundan emin olun. Gevşek bir koltuk güvenli değildir. Koltuğu yerine tam yerleştirdiğinizden emin olun. Koltuğu sabitleyip, emniyet kemerini doğru şekilde takın ve koltuğun oynamasını engelleyin.

Oto Koltuğu

2. Kemeri bağlayın.

Bebeğinizi koltuğa bağlayan kemeri rahatça çekebiliyorsanız, koltuk güvenli şekilde yerleştirilmemiş demektir. Bu durum bebeğinizin koltuktan düşmesine sebep olabilir. Kemeri gevşemeyecek şekilde takmalısınız.

3. Ön koltuğa geçmek için acele etmeyin.

Bebekler 2 yaşına dek arka koltukta bulunmalıdır. Oto koltuğu da, arabanın arka koltuğunda arabanı arkasına dönük şekilde yerleştirilmelidir. Öne dönük koltuklarda, kaza anında bebeğiniz kafasını öne çarpabilir.

Oto Koltuğu

4. Koltuğun açı ayarını yapın.

Arkaya dönük koltuklar araba koltuğuna 45 derece açıyla oturmalıdır. Oto koltuklarında bu ayarı yapabilmeniz için araçlar vardır. Bu açı bebeğinizin güvenliği açısından önemlidir. Aksi durumda kaza anında bebeğin solunum yolunun tıkanmasına sebep olabilir.

5. Kemerleri doğru yerden geçirin.

Oto koltuklarında kemerlerin geçmesi için 3 değişik düzenleme biçimi bulunur. Bu düzenlemeleri yanlış kullanmak güvenlik açığı oluşturabilir. Bu nedenle hangi oturuş pozisyonunda kemerin nasıl bağlanması gerektiğini talimatlara uyarak ayarlayın.

Araçta bebeğinizin güvenliğini sağlayabilmek için oto koltuğunu doğru yerleştirdiğinizden emin olun.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.