0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Bebek Tırnağı Nasıl Kesilir?

Bebek tırnağı sürekli kontrol edilmeli ve belirli aralıklarla kesilmelidir. Çünkü sürekli ağzıyla temas halinde olduğundan bebek tırnağından mikrop kapabilir.

Çevredeki insanlar bebeği severken genelde bebeğin ellerine dokunurlar. Mikroplar da en kolay bu yolla bulaşır. Çünkü bebek sık sık elleriyle gözlerini ovuşturur ve parmaklarını ağzına sokar. Bu yüzden her gün bir bezle bebeğin elleri sabunlanıp durulanmalıdır.

Bebek Tırnağı

Eller açılarak kıvrımları ve parmak araları dikkatle temizlenmelidir. Sokakta ve acil durumlarda ıslak mendil kullanılabilir. Daha büyük çocuklarda ise el yıkama önemlidir ve bu alışkanlık kazandırılmalıdır.

Bebeğin Tırnağı Kesilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek tırnağı sık sık kontrol edilmeli ve düzenli aralıklarla kesilmelidir. Tırnakların altında mikroplar kolayca ürer ve bebeğe zarar verir. Bebeklerin tırnakları çok yumuşaktır ancak uzadığında kendisine zarar verebilir. Çünkü bebekler ilk aylarda el, kol ve parmak hareketlerini kontrol edemedikleri için yüzlerini ve gözlerini çizebilirler. Bu nedenle yeni doğan bebeklere uygun tırnak bakımı yapılmalıdır.

Bebeğin el tırnaklarını haftalık, ayak tırnaklarını da uzadıkça kesmek gerekir. Bunun için en uygun zaman banyo sonrası ve bebeğin uykuda olduğu zamandır ayrıca tırnak kesiminden sonra bebek törpüsüyle tırnakların pürüzsüzleĢtirilmesi de gerekir.

Bebeğin tırnakları banyodan sonra yumuşamış halde iken ve uyurken kesilmeli ya da törpülenmedir. Çünkü uyurken bebeğin tırnakları daha rahat kesilir. Bunun için bebeğe özel tırnak makası/ törpü kullanılır. El tırnaklarının haftada bir kez ve yuvarlak bir şekilde kesilmesi yeterlidir. Bebeklerin ayak tırnakları daha yavaş uzar ve ilk 6 ay kesilmesi gerekmeyebilir. Ayak tırnakları giysilere takılabileceği için tırnak kenarları kontrol edilmeli ve tırnak batmasını önlemek için düz bir şekilde kesilmelidir. Bebeğin tırnakları kesildikten sonra elleri ve ayakları temizlenmelidir.

Bebek Tırnağı

Bebek İçin Tırnak Makası

Bebeğin tırnağı kesinlikle bebekler için üretilmiş tırnak makası ile kesilmelidir. Bu tırnak makasları bebeklerin ergonomisine göre tasarlanmıştır. Dolayısıyla bebeğin tırnağını daha derinden kesmenizi engeller ve bebeğin parmaklarının boyutuna uygundur. Yumuşatlışmış ağzı ve kavisli ağız yapısıyla hem bebek için en uygun tasarımdır, hem de ebeveynin kolayca tutabileceği şekilde tasarlandığı için ebeveyn için de kolaylık sağlar. Tırnak makası muhakkak her kullanımdan önce ve sonra temizlenmelidir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.