Çocuk Gelişimi

Bebek Yıkamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Bazı bebekler sudan hoşlanıp banyo sırasında çok mutlu olurken, bazıları da bundan keyif almaz ve ağlamaya başlayıp elinizden kurtulmaya çalışırlar. Bu yüzden bebeklere banyo yaptıran ebeveynler çok dikkatli olmalı, bebeği doğru ve temkinli tutmalılardır.

Bebek banyosu başlamadan önce, bebeğin boyutlarına göre tasarlanmış olan bebek küvetleri ılık suyla doldurulmuş olmalıdır. Suyun sıcaklığı iyi ayarlanmalı bebek ne üşümeli ne de yanmalıdır. Kış aylarında bebeği banyoda yıkamak yerine, evin daha sıcak bir odasında yıkamak bebeği üşütmemek açısından yerinde bir yaklaşım olacaktır. Bebeği yıkayacak olan kişi, bebeği küvete yerleştirmeden önce başı ve sırtı onu yıkayacak kişinin koluyla desteklenmeli; ardından önce ayakları sonra da vücudunun kalan kısmı küvete koyulmalıdır. Banyo süresince bebek, sırttan ve baştan desteklenmeli kesinlikle serbest bırakılmamalıdır. Küvete oturtulan bebeğin üzerine diğer elle yavaş yavaş su serpilmeli, yumuşak bir banyo süngerinin üzerine sıkılan bebek vücut şampuanıyla bütün vücut temizlenmelidir.

Bebeğin başı, vücudundan sonra yıkanmalıdır. Bu işlem sırasında en önemli şey, bebeğin kulağına ya da burnuna su kaçırmamasını sağlamaktır. Baş yıkama işlemini kolaylaştırmak için bebek dikkatlice yüz üstü pozisyona getirilmelidir. Önceden sırtı ve başın arkasını destekleyen kol, bu pozisyonda göbek kısmına ve bebeğin çenesine denk gelmelidir. Bu şekildeyken bebeğin başı şampuanlandıktan sonra, bir kap yardımıyla yavaşça durulama işlemi yapılmalıdır.

Bebek ilk doğduğunda yıkama işlemini, her gün ya da gün aşırı yapmak gerekir. Bu dönemde banyo yapmak, onları rahatlatacak ve uyumalarını kolaylaştıracaktır. 6. aydan itibaren bebek ya gün aşırı ya da 2 günde bir yıkanmalıdır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.