Bebek

Bebekler Anne Karnında Dilleri Ayırt Edebiliyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırma, bebeklerin anne karnındayken duydukları sesleri ayrıştırabildiklerini ve farklı dilleri ayırt edebildiklerini ortaya koydu.

anne karnındaki bebeklerde dil becerisi

ABD’deki Kansas Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, bebeklerin bilhassa dünyaya gelmelerine birkaç ay kala, dillere karşı hassaslaştığı görüldü. Bebeklerin hem duydukları dillerin ritimlerini algılayabildiklerini hem de bunları ayrıştırabildikleri belirtildi.

Anne karnındaki bebeklerin seslerin titreşimlerini fark ettikleri biliniyordu. Bebeklerin çevrelerindeki sesleri boğuk bir şekilde duyduğu, özellikle 6.aydan sonra bu becerinin artığı düşünülüyordu. Ancak yeni araştırmada bebeklerin konuşulan dilin ritmini algıladığı görüldü. Araştırma kapsamında, çevresinde İngilizce konuşulan anne karnındaki bir bebek, Japonca konuşulan bir ortam içerisinde farklı tepkiler verdi. Farklı dil konuşulan ortamda bebeğin kalp ritimleri değişti. Bebek yeniden İngilizce konuşulan bir ortama getirildiğinde ise kalp ritminin normale döndüğü görüldü.

 

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.