Bebek

Bebekler Denize Nasıl Girmeli?

Bebekler denize nasıl girmeli sorusu özellikle yaz aylarında ebeveynlerin en merak ettiği durumların başında gelir. Bebeklerin 6.aydan itibaren denize girmesinde bir sorun yoktur. Ancak bebekle birlikte denize girerken bazı noktalara dikkat edilmesi şarttır.

bebekler denize nasıl girmeli

Bebekler enfeksiyonlara ilk 6 ay içerisinde son derece açıktır. Bebeğin enfeksiyon kapması durumunda iyileşmesi bazı durumlarda zor olabildiği gibi, enfeksiyondan kaynaklanan sağlık sorunları da görülebilir. Dolayısıyla bebeklerin ilk 6 ay boyunca denize girmemesi gerekir. 6. aydan itibaren ise tüm aşıları tamamlanmış bebekler denize girebilir.

Bebekle Denize Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Bebeğin denize girme sürecinde ilk dikkat edilmesi gereken noktalardan biri bebeğin korkmasını engellemektir. Bebek ağladığı halde denize girme konusunda ısrarcı olmak deniz korkusuna yol açabilir. Bu nedenle uygun bir zamanı beklemek ve bebek sakinken denize birlikte girmek gerekir.
  • 6. ayını doldurmuş ve tüm aşılarını olmuş olsa da, bebeklerin vücudunun çok hassas olduğunu unutulmamalıdır. Bu nedenle temizliğinden emin olunmayan denizlere bebekler girmemelidir.
  • Bebeklerin deniz girme saati de son derece önemlidir. Güneşin tepede olduğu öğle saatlerinde bebekler yalnızca gölge olan alanlarda kalabilir. Bu saatlerde denize girmek bebekler için tehlikelidir.
  • Bebeğin denize girerken nasıl giydirileceği konusunda da dikkatli olunmalıdır. Bebekler mayo görevi gören bebek bezleri ile denize girebilir. Bunun yanı sıra ince pamuklu bebek mayoları ile bebek bezi kullanılmadan da kısa süreli olarak denize girmelerinde sakınca yoktur.
  • Denize girme sürecinde bebeğin korunması önemlidir. Bebeğin su yutması ya da gözüne su girmesi kesinlikle önlenmelidir.
  • Bebeğin denizde kalma süresi en fazla 20 dakika olmalıdır. Sabah 10.00 ve 16.00 arası bebeklerin denize girmemesi önemlidir. 16.00’dan sonra ya da sabah erken saatlerde bebekler birkaç kez denize girebilir.
  • Bebek denizden çıktıktan sonra, vücudu tuzlu sudan arındırılmalı ve koruyucu krem sürülmelidir. Aynı zamanda bebekler gölgedeyken dahi geniş kenarlıklı şapka ve gözlük kullanılması önemlidir.

Bebekler Havuza Girebilir Mi?

Bebeklerin havuza girmesi enfeksiyonel açıdan sorunlu bir durumdur. Havuz gibi durgun sular birçok mikroorganizma barındırır. Havuzların temizlenmesi amacıyla kullanılan klor maddesi de bebeğin hem cildine hem de gözlerine zarar vereceğinden, 3 yaşından önce bebekler için havuz tercih edilmemelidir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.