0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Bebekler İçin Soğuk Günlerde Cilt Bakımı

Soğuk havalardan bebeklerin yetişkinlerden daha fazla etkilendiğini belirten Prima Uzman Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Aydemir, soğuk günlerde bebek cildi bakımının daha da önem kazandığını söylüyor.

Bebeklerin derisinin yetişkinlere göre daha ince, hassas ve kırılgan olduğunu belirten Aydemir, bebeklerin ciltlerinin soğuk hava şartlarından etkilenmemesi için önemli tüyolar veriyor. Prima Uzman Kurulu üyesi Dermatolog Prof. Dr. Ertuğrul Aydemir, soğuk günlerde bebeklerin cilt bakımları konusunda ailelere faydalı öneriler verdi.

Bebek Cildi

Bebeklerin derisinin yetişkinlere göre ince, hassas ve kırılgan olması onların, olumsuz çevre koşullarında daha fazla etkilenmelerine neden olabilir. Kışın soğuk ve ayazın deri üzerinde yarattığı tahrişin yanı sıra terlemenin de azalması, özellikle aşırı kuruluğuna neden olabilir. Deri; kuru, ince çatlaklı ve kepekli hale gelir. Aydemir, normal bebeklerde de görülebilen bu durumun, özellikle atopik bünyeli bebeklerde çok daha abartılı duruma gelebileceğine dikkat çekiyor. Dr. Aydemir: “Bunun sonucunda da başlangıçta hafif, zaman içinde de şiddetliye dönebilen bir kaşıntı ortaya çıkabilir. Bu nedenle, bebeklerin banyolarında aşırı kurutucu, tahriş edici sabunlar, çözücüler kullanılmamalı, tahriş etmeyen bebek sabun ve şampuanlar tercih edilmeli.” diye uyarıyor.

Ertuğrul Aydemir, banyoda hafifçe ve yalnızca bir kez sabunlama ve durulamanın yeterli olacağının altını çizerek, bebeklerin saçlı derilerinin yetişkinler gibi sık yağlanıp kirlenmediğini bu sebeple haftada bir veya iki kez yıkamanın yeterli olacağını vurguluyor.

Ertuğrul Aydemir, bebek cilt bakımında en önemli noktanın derinin kaybolan nemini geri verebilmek ve yeniden su kaybını önlemek olduğunu vurguluyor. Bebek derisini kuru tutarken, kendi doğal neminin kaybolmamasını sağlanması gerektiğini öneriyor. Bu yüzden, bebeğin cilt sağlığında doğru bez kullanımı da büyük önem taşıyor. Aydemir ayrıca nemlendirici vücut losyonlarının bebeklere banyo yaptırılan günlerde hemen banyonun arkasından kullanılmasının verimi çok daha fazla arttıracağını ve derinin normale dönmesine yardımcı olacağını belirtiyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir