12 - 36 Ay Bebek Gelişimi

Bebekler Nasıl Yıkanır?

Bebekler nasıl yıkanır? Bebeklerin ilk banyosu son derece önemlidir. Cildi son derece hassas olan bebeğin, banyo sırasında kayması ve darbe alması, ciddi travmalar yaratabilir. Bu nedenle bebeğin ilk banyosunda son derece dikkatli olunmalıdır.

Göbek Bağı Düşmemiş Bebek Nasıl Yıkanır?

Bebeğin, göbek bağı kalıntıları düşmediyse, göbek bağının ıslanmaması için, bebeği sünger ile banyo yaptırmak gereklidir. Süngerle banyo yaptırırken, bebeğin havlu gibi yumuşak bir yere yatırılması önemlidir. Ardından, sünger ile bebeğin vücudu yavaşça silinmelidir.

Bebeğin temizliğinde kimyasal maddelerin kullanılmaması konusunda da dikkatli olunmalıdır. Bebeklerin göbek bağı, genellikle 1-3 hafta arasında düşer. Bebeğin göbek bağı düşene dek, bebeğin süngerle temizlenmesi gereklidir.

Bebekler Nasıl Yıkanır?

Bebeğin göbek bağı düştükten sonra yapacağı ilk banyonun ise küvette ya da küçük bir leğende gerçekleştirilmesi önemlidir. Bebeğin kaymasını engellemek için, küvet ya da leğenin üstüne bir havlu serilmeli ve bebek havlunun üzerine yatırılmalıdır. Bebeğin kaymasını engellemek için, yıkama sırasında birden fazla kişinin bulunması önemlidir. Bebeğin göbek bağı düştükten sonraki ilk banyosunda da kimyasal içerikler kullanılmamasına dikkat edilmelidir.göbek kordonu nasıl temizlenir

Bebekler Ne Sıklıkla Yıkanmalıdır?

Bebekler, yeni doğduklarında, daha az kirlenirler. Yemek yemeye ve emeklemeye başlayan bebeklerin daha sık yıkanması gerektiği gibi, ilk 4 ay boyunca bebeklerin çok sık yıkanmasına gerek yoktur. Özellikle soğuk havalarda, bebeğin hastalanmasını engellemek için, daha seyrek banyo yaptırılması önemlidir.

Emeklemeye ve mama yemeye başlayan bebekler, her akşam uyumadan önce yıkanabilir. Bebeğin uyumadan önce yıkanması, sakinleşmesini de sağlayacağından, daha rahat bir şekilde uyumasını sağlar. Bu nedenle, 4-6 aydan sonra, bebekler daha sık yıkanabilir. Ancak bebeğin, yemek yedikten birkaç saat sonra yıkanmasına dikkat edilmelidir. Yemekten hemen sonra bebeği yıkamak, kusmasına yol açabilir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.