0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Bebekler Ne Kadar Su içmeli?

Bebekler ne kadar su içmeli sorusu, özellikle ilk 12 ayda bebek beslenmesi ve gelişimi açısından ebeveynlerin merak ettiklerinin başında gelir. Peki bebeklere ne zaman su verilmeli? Bebekler ne kadar su içebilir? 

Bebeklere anne sütü aldıkları ilk 6 aylık dönemde kesinlikle su verilmemesi ancak ek besinlere geçtikten sonra su verilmeye başlanması gerekiyor.

Bebekler Ne Kadar Su içmeli?

Bebeklere, 6.aydan itibaren, anne sütü ile birlikte ek besinlere geçtikten sonra su verilmeye başlanabilir. Su içmeye yeni başlayan bebeklere günde 300-400 ml, 1 yaş civarında ise 700-800 ml civarında su verilmeli. Bir bardak suyun yaklaşık 250 ml olduğu düşünülürse, bebekler 6-9 ay arasındaki süreçte günde, 1-2 bardak; sonraki dönemde ise 3-4 bardak su içmelidir.

0-12 aylık bebek gelişimi sürecinde, bebeğin sıvı ihtiyacının yeterli şekilde karşılanması gerekir. Bebekler bu ihtiyacı ilk 6 ay boyunca anne sütünden karşılayacağı gibi, 6.aydan sonra bebeklerin yeterli miktarda su içmeleri önemlidir.

bebekler ne kadar su içmeli

Bebeklere Ne Zaman Su Verilmeli?

6 aydan önce normal şartlarda anne sütü alan bebeğin ihtiyacı anne sütü içeriğindeki su ile karşılanıyor. Su temizlik açısından bazen kaynatılmış olsa bile risk taşıyacağından enfeksiyon tehlikesi oluşturuyor. Ayrıca bebek su içerse midesinde yer kaplıyor, açlık ihtiyacı da su ile geçiştiriliyor. Dolayısıyla da anne sütü alımı azalıyor. Böylece gereksinimler yeterince karşılanamıyor.

İshal, kusma, üst solunum yolu rahatsızlıkları, yoğun mama yapımı gibi durumlarda doktor kontrolünde su tüketimi öneriliyor. İshal ve kusma gibi durumlarda vücuttaki aşırı sıvı kaybına bağlı olarak bıngıldakta çökme oluşuyor. Bu durum dehidrasyonu gösteriyor. Susuz kalma durumu bebek gelişimi açısından sorun yaratan bir durum olduğundan, hem fiziksel hem de zihinsel gelişimi olumsuz etkileyebiliyor.

Bebeğin Susuz Kaldığı Nasıl Anlaşılır?

Bebekler ve çocuklarda ishal, kusma ve fazla mama yenmesi gibi durumlarda sıvı yetersizliği yaşanabiliyor. Çocuk susuzluğunu hissediyor. Ancak anlatamayabiliyor. Çocuğa susama durumunda su değil de mama verildiği takdirde ise su ihtiyacı giderek artıyor.

Ek besine geçtikten sonra bebeğe her öğünün ardından yaklaşık 50-60 ml su verilmesi gerekiyor. Ayrıca yaşı ne olursa olsun ishal ya da kusma varsa aşırı su kaybını yerine koymak için bebeğe su verilmeli. Bebeğe verilen su 10 dakika kaynatılmış ve ılıtılmış olmalı ve kesinlikle açık su olmamalı. Bebeğin sağlıklı gelişimi açısından içtiği suyun da sağlıklı olması gerekiyor.

6-12 Aylık Bebeklere Günde Ne Kadar Su Verilmeli?

Su içmeye yeni başlayan bebeklere günde 300-400 ml, 1 yaş civarında ise 700-800 ml civarında su verilmeli

Bebek Susuz Kalırsa Hastalanır mı?

Çocuk susuz kaldığında böbrek yükü artıyor ve yetmezlik gelişebiliyor. Ayrıca bıngıldak çökmesi ve aşırı dehidrasyon durumları da ölüme bile neden olabiliyor. Özellikle yaşamın ilk 6 ayında anne sütü alan bebeklerin yeterli miktarda emzirilmeleri de bu sorunların önüne geçiyor. İlk 6 aydan sonra ise ebeveynlerin çocuklarına belirli aralıklarla su vermeleri gerekiyor.

Bebekler Su Dışında Hangi Sıvıları içebilir?

Yediğimiz her şey de su var. Özellikle sebze ve meyvelerin büyük kısmı sudan oluşuyor. Ancak yaşla birlikte artan su ihtiyacını sadece besinlerdeki su miktarı karşılayamıyor.

Çocukların su ihtiyaçlarının bir kısmını meyve sularından sağlanabiliyor. Ama hemen arkasında su verilmesi gerekiyor. Yemeğin hemen ardından verilen su, çocuğun hem diş hem de ağız temizliği açısından da önem taşıyor.

2 Yorum

2 Yorum

 1. Güven

  6 Ocak 2018 at 00:21

  Bebeklere ilk altı ay kesinlikle su verilemeyecek ibaresi nedir ya hu , bu yazıyı kim yazmış kaynak gösterin bize kaynak , saçma sapan bilgiler verip insanları yanlış yönlendirmeyin, bebeklere doğduğu günden itibaren önce çay kaşığı ile sonra da belirli ölçü ve periyotlarla su verilir ve su bebek için hayati önem taşır olmazsa olmazdır . allah belanızı versin sizin

  • Neşe

   11 Şubat 2019 at 09:47

   Sacmasapan konuşma 6 aydan önce çocuklar anne sutu emiyorsa su verilmemeli diyor bunu bütün doktorlar söylüyor çünkü ön süt diye birşey var bolca su içeren oyuzden suya gerek yokk bilip bilmeden konusuyorsunuz kulaktan dolma bilgilerle

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.