0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Bebekler Ne Zaman Muz Yiyebilir?

Ek gıdaya geçen bebekler ne zaman muz yiyebilir sorusu ebeveynler tarafından sıklıkla sorulur. Muz, potasyum bakımından en zengin meyvelerden biri olduğu gibi, alerjen riski de yüksek değildir. Bu nedenle, ek besinlere geçen bebeklere muz verilebilir.

Kaç Aylık Bebekler Muz Yiyebilir?

6 aydan küçük bebeklerin sindirim sistemi yeterince gelişmediği için, ek gıdaları sindirmeleri oldukça zordur. İlk 6 ay boyunca bebeklerin yalnızca anne sütü ile beslenmesi gerektiği gibi, 6.aydan sonra bebeğe meyve, sebze, peynir gibi gıdalar verilebilir. Bebeğe verilebilecek ilk meyvelerden biri olan muz, bebeğin gelişimine katkı sağlayacağı gibi, genellikle sindirim bozuklukları, alerji gibi sorunlara da yol açmaz.

Muz, Küçük Bebeklere Nasıl Verilir?

Muz, 6-12 aylık arası dönemdeki bebeklere püre haline getirilerek verilebilir. Muz bebeklerde kabız gibi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle muzun haftada 1 ya da 2 defa verilmesi gereklidir. 6-8 aylık bebekler için yarım muz yeterli olacağı gibi, daha büyük bebekler için 1 muz verilebilir.

Bebeğe verilecek muzun olgunlaşmış olması önemlidir. Tam olgunlaşmamış muzu, bebeğin sindirmesi zor olacaktır. Bu nedenle kararmış ya da kararmaya yakın muzlar, püre haline getirilerek bebeğe verilmelidir.

bebekler ne zaman muz yiyebilirMuz, Bebeklerde Alerji Yapar Mı?

Bebeklerde muz alerjisi, çilek alerjisi kadar sık olmasa da görülür. Muz alerjisi, inek sütü alerjisi gibi genellikle belli bir yaşa gelince geçmez. Dünyada ortalama her 10 insandan 1’inin muza alerjisi vardır. Bebeklerde muz alerjisi, deri kaşıntısı, nefes alma güçlüğü, sindirim problemleri ve dudaklarda şişme gibi belirtilerle ortaya çıkar. Muz yedikten sonra bebekte bu ya da benzeri belirtilerin görülmesi durumunda bebeğe muz verilmeye devam edilmemelidir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı