Çocuk Yemek Tarifleri

Bebekler Ne Zaman Patlıcan Yiyebilir?

Patlıcan, yüksek oranda nikotin içerdiğinden, bebeklere 2 yaşından önce verilmemesi gereken sebzeler arasında yer alıyor.

Lif bakımından zengin olsa da, besin değerleri açısından zengin olmayan patlıcan, bebeklerde gaz problemlerine de yol açabiliyor. Bu nedenle, bebeklere patlıcan yemeklerinin verilmemesi gerekiyor.

Patlıcan Bebeklere Nasıl Verilmelidir?

Patlıcan, bebeklere diğer sebzelerle birlikte verilebilir. Ancak patlıcan ağırlıklı bir yemek, bebeğin ihtiyaç duyduğu besin değerlerini karşılamakta yetersiz kalacaktır.

Bebeklere özellikle ilk 36 ay boyunca, besleyici ve vitamin, mineral, kalsiyum gibi önemli besin değerleri açısından zengin olan gıdalar verilmelidir.

Patlıcan, genellikle kızartılarak tüketilen bir besin olduğundan, bebeklere uygun değildir. Patates, havuç, kabak gibi sebzelerle birlikte bebeklere az miktarda patlıcan verilebileceği gibi, patlıcan tüketiminin çok sık olmamasına dikkat edilmelidir.bebek-beslenmesi

Patlıcanın Bebeklere Faydaları

İdrar söktürücü özelliğe sahip olan patlıcan, kabızlık dönemlerinde bebeklere az miktarda verilebilir. Ancak sık ishal olan bebeklerin vitamin ve mineral kaybının önüne geçebilmek için patlıcan tüketimi asgari düzeyde tutulmalıdır.

A, C ve K vitaminleri içeren patlıcan, magnezyum, potasyum ve fosfor da içerir. Ancak gelişme dönemindeki bebek ve çocuklar için yetersiz bir besin kaynağı olduğundan, sık tüketilmesi önerilmemektedir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.