Ay Ay Bebek Gelişimi

Bebekler Ne zaman Şeker ve Tuz Yiyebilir?

Bebekler ne zaman şeker ve tuz ilaveli besinler yiyebilir? Bu sorunun cevabını her ebeveyn merak eder. Bu konuda nasıl davranmalıyız?

Bazı ebeveynler bebeklerin ek gıdaya geçmesinden hemen sonra yemeklerine şeker ve tuz ilave etmeye başlarlar. Fakat bunun oldukça tehlikeli olduğunu belirtmeliyiz. Herkesin bildiği üzere bebekler tamamen anne ve babalarının beslenme alışkanlıklarını edinirler. Dolayısıyla onları ne kadar geç şeker ve tuz ile tanıştırırsanız o kadar iyi. Çocuğunuzu çok çikolata yiyor diye azarlamak istemiyorsanız onu mümkün olduğunca şekerden uzak tutmalısınız. Bu tuz için de geçerli.

Uzmanlar bebek beslenmesinde tuz ve şekerin yeri olmadığını belirtmektedir. Bebek gıdalarına tuz ve şeker eklenmesinin de son derece sakıncalı olduğunu söylemektedirler.

Bebekler ne zaman şeker ve tuz yiyebilir?

Bebek Yiyecekleri Şeker ve Tuzla Tatlandırılmalı mı?

Bebekler ne zaman şeker ve tuz yiyebilir sorusunun cevabı çok önemli. İnsan beyni anne karnında ve doğumdan sonra hızla büyüyüp gelişerek 3 yaş sonunda büyümesini büyük ölçüde tamamlar. Ana rahminden 3 yaşına kadar olan dönemde yetersiz ve dengesiz beslenen çocuklarda zihinsel gelişmede gerilikler görülebilir. Çocuklara 5 yaşa kadar ilave tuz ve şeker verilmemelidir çünkü besinlerdeki doğal tuz ve şeker onlar için yeterlidir. Sütün çocuğun kişilik gelişiminde etkili olduğu uzmanlar tarafından vurgulanmaktadır.

6 aydan sonra ek gıdaya geçilebilir. Fakat ek gıdaya geçtiğiniz için bebeğinizin yiyeceklerine tuz ve şeker ilave etmek zorunda değilsiniz. Bebekler 1 yaşından önce tuza ihtiyaç duymazlar. Fazla tuz tüketimi bebeğin hassas olan böbrek düzenini bozabilir. Bu sebeple bebeğinize tuz vermediğiniz gibi tuzlu yiyecekleri (salça vs.) kullanırken de ölçülü olmalısınız. Hatta bebeğinize özel tuzsuz salça yapmayı düşünebilirsiniz. 1 yaşından küçük bebekler 1 gramdan az, 1-3 yaş arası çocuklar ise 1,5 gramdan az tuz tüketebilir.

Bebekler ne zaman şeker ve tuz yiyebilir?

0-3 yaş bebeğin gelişimindeki en önemli dönemdir. Basit şekerin bebeğin gelişimine hiçbir olumlu etkisi yoktur. Hatta bağımlılık yapabileceği için tehlikelidir. Okul yaşına kadar çocuğun şeker tüketimini engelleyebilirsiniz. Çocuğunuza sadece evde kendi yaptığınız pekmezli vs. kekler ile tanıştırmanız yeterli olur. Böylece karbonhidrat ihtiyacını da karşılamış olursunuz. Okul çağından itibaren zorunlu olarak basit şekerle tanışacaktır. Fakat siz bu yaşa kadar çocuğunuzun beslenme alışkanlığını oluşturmuş olacaksınız. Diğer yandan çocuk meyve yemeye başladığı zamandan itibaren de zaten şeker tüketmiş olacak. Fakat yapay şekere alışan çocuk meyve sevmeyebiliyor. Bu sebeple okul yaşına kadar mümkün olduğunca yapay şekerden uzak tutun.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.