Bebek

Bebekler Neden Huzursuzlanır?

Bebeklerin huzursuzlanması ve ağlaması özellikle ilk 6 ayda sıklıkla görülür. 0-6 ay arası bebekler ihtiyaçlarını belli edebilmek için ağlar. Altıncı aydan sonra bebeklerde huzursuzlanma ya da ağlama krizleri farklı nedenlere bağlı olarak daha seyrek görülür.

yenidoğan bebek neden ağlarBebeklerin huzursuzlanmasına neden olan sebeplerin başında açlık gelir. Bebekler acıktıklarında ya da suya ihtiyaç duyduklarında bunu belli etmek için içgüdüsel olarak ağlar. Bunun yanı sıra bezin kirlenmesi, karın ağrısı, gaz çıkaramama ya da fazla sıcak veya soğuk olması da bebeklerin ağlamasına neden olabilir.

6 aydan büyük bebekler genellikle uykusuz kaldıklarında huzursuzlanır. 6 aydan küçük bebeklerde uykusuzluk sorunu daha az görüldüğünden ve bebekler bu süreçte ortalama 18 saat uyuduğundan, bebeğin huzursuzlandığı anda bebeği uyutmaya çalışmak doğru değildir.

6 aydan küçük bebekler, açlık, bezin kirlenmesi ya da gaz çıkarma isteği dışında da huzursuzlanabilir. Bebeğin sık sık huzursuzlanması ya da uykusuzluk sorunu yaşaması, bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Bu nedenle 6 aydan küçük bebeklerde uzun süren huzursuzluk yaşanması durumunda doktora başvurmak büyük önem taşır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.