Bebek

Bebekler Neden Kusar?

Bebekler neden kusar sorusu, özellikle yenidoğan bebeği olan ebeveynler tarafından çok sık sorulur. Bebeklerin özellikle ilk 3 ay boyunca sindirim sistemi tam gelişmediği için, anne sütünü sindirmesi zor olabilir. 6 aydan büyük bebeklerde ise kusma sorunu genellikle ek gıdalardan kaynaklanır.

Yenidoğan Bebekler Neden Kusar?

Anne sütü, yenidoğan bebeklerin sindirimi ve gelişimi için en uygun besindir. Anne sütünün içeriğinde yer alan besinler, bebeğin gelişim sürecinde önemli bir rol oynar. Ancak özellikle premature bebeklerde sindirim sürecinde sorunlar yaşanabilir. Bu da bebeğin zaman zaman ya da sık sık kusmasına neden olur.

Bebeklerin anne sütü ile beslendikleri dönemde sık kusmasını engellemek için, emzirme şekline dikkat edilmelidir. Bebek emzirildikten sonra hemen yatırıldığında, kusma sorunu daha fazla yaşanır. Bu nedenle emzirilen bebeğin kucakta tutularak bir süre gazının çıkarılması gerekir.

bebeklerde boyun eğriliğiEk Besinlere Geçen Bebekler Neden Kusar?

Ek gıdalara geçiş döneminin sağlıklı olabilmesi için bebeklerin ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesi gerekir. İlk 6 ay yalnızca anne sütü ile beslenen bebekler, 6.aydan itibaren ek besinlere geçtiğinde, sindirim sorunları yaşayabilir. Bu nedenle, ek besinlere geçişte sindirimi kolay olan gıdalardan başlanılmalıdır. Salatalık ya da havuç gibi sebzeler ile besleyici sebze çorbaları bu süreçte bebekler için idealdir. Sindirimi zor olan besinler bebeğin kusmasına ya da çok fazla gaz sorunu yaşamasına neden olabilir.

Bebeklerde Kusma Ne Zaman Ciddiye Alınmalıdır?

Bebeklerde reflü sık görülen bir sorundur. Bebeğin sık sık kusması gelişiminin yavaşlamasına neden olabilir. Bebeğiniz sık kusuyorsa sindirim sistemi ile ilgili bir sorun olup olmadığını öğrenmek için doktora başvurmanız gerekir. Bebeklerin ilk 36 aylık dönemdeki beslenme süreçleri, gelişimlerini doğrudan etkilediğinden reflü gibi hastalıklar bebeğinize ciddi zararlar verebilir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.