0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Bebekler Neden Süt Emmek İstemez?

Bebekler, zaman zaman anne sütünü emmeyi reddedebilirler. Bu gibi durumlarda emzirme pozisyonu, anne beslenmesi, bebeğin genel sağlığı gibi konulara dikkat edilmelidir.

Bebekler Neden Süt Emmek İstemez?

Bazı bebekler aç olmalarına rağmen anne sütünü almayı reddeder. Kimi zamansa memeyi tutar, ancak emmez ve sütü yutmazlar. Bazense çok zayıf emerler. Bunun bir çok sebebi vardır. Burun Tıkanıklığı, emzirme pozisyonu ve tekniği, sütünüzün tadı bu nedenler arasında sayılabilir.

Bebeklerin süt emmeme sebebi, bebeğin yaşı, annenin beslenmesi, bebeğin hastalığı olup olmadığı gibi durumlara göre değişir. Annenin kötü beslenmesi, anne sütünün tadının bozulmasına sebep olabilir. Bebeğin hasta olması ya da uykusuz olması gibi etkenler de huysuz olmasına ve anne sütü emmemesine neden olabilir.

bebekler neden süt emmek istemez

Burun Tıkanıklığı

Emerken burnundan nefes alamayan bebekler, memeyi bırakarak ağzından nefes almaya çalışır ve süt emmek istemezler. Bu durum anneleri korkutsa da çözümü vardır.  Eğer bebeğin burnu tıkalıysa, doktorunuzun önereceği burun damlası kullanılmalıdır.

Emzirme Pozisyonu

Emzirme pozisyonunuz ve tekniğiniz kimi zaman hatalı olabilir. Bebeğin memeyi alması için başından iterseniz, size direnç gösterir, kafasını geri çeker, emmek istemez. Bebek, meme tıkandığı için zorlanıyor olabilir. Annenin bebeği emzirirkenki pozisyonu ve tekniği hatalıysa bebek anneyi ememez.

 Anne Sütünün Tadı

Annenin tükettiği gıdalar veya içecekler sütün tadını etkileyebilir ve bebekte olumsuz etkilere yol açabilir. Anne emzirme döneminde alkol ve sigaradan uzak durmalıdır. Baharatlı, acılı, sarımsaklı gıdalar anne sütünün tadını değiştirebilir; çay, kahve çikolata tüketimi bebekte huzursuzluk, uykusuzluk gibi belirtilere yol açabilir, lahana kuru fasulye gibi bazı gıdalar bebekte gaz şikayetlerini artırabilir. Bu tip durumlarda annenin sütü sağılarak boşaltılmalıdır.  Bebek birkaç saat sonra yeni sütle tekrar emzirilmelidir. Ancak bebek hala emmeyi reddediyorsa başka bir sorun olabileceği unutulmamalıdır. Annenin kullandığı kozmetik veya deterjanlar huzursuzluk ve iştahsızlık yapabilir.

Bebeğinin süt emmemesinden endişelenen annelerin bu faktörlere dikkat etmesi gerekir.

 

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir