Bebek

Bebekler Neden Uyumaz?

Bebekler neden uyumaz sorusunun cevabı, bebeğin kaç aylık olduğuna göre değişebilir. Bebeklerde uyku düzeni büyüme evresiyle paralellik gösterdiği gibi; bebeğin uyuduğu ortam şartları ya da bebeğin beslenme süreci uyku sorununa yol açabilir.

Bebekler Neden Uyumaz?

Bebeklerde uyku düzeni, yaşamın ilk evrelerinde günde ortalama 18-20 saat iken, bebek büyüdükçe bu süre 10-12 saate kadar düşer.

Bebeklerde uykusuzluk genellikle bebeğin uyuduğu ortamın olumsuz şartlarından kaynaklanır. Bebeğin nitelikli bir uyku uyuması için ortam şartlarını iyileştirmek, bebeğin uyanık olduğu zamanları daha iyi değerlendirmek ve bebeği sakinleştirme yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir.

 1. Ortam sıcaklığı bebeklerin uykusunu doğrudan etkiler. Bebeğin uyuduğu oda ortalama 20-24 derece olmalıdır. Bu sıcaklığın alt ya da üst değerleri, bebeklerde uykusuzluk sorununa yol açacağı gibi bebeğin hastalanmasına da neden olabilir.
 2. Bebeklerde uykusuzluk nedenleri arasında gaz sorunu da bulunur. Bebeğin gazının çıkarılmaması, bebeğin ağlamasına ve uyuyamamasına sebep olur.
 3. Bebeğin altının temiz olmaması, terlemiş olması gibi nedenler de uykusuzluk sorununa yol açabilir.
 4. Anne sütü, ilk altı ayda bebekler için mükemmel bir gıda olduğu gibi, bebeğin sindirimi açısından da idealdir. İlk altı ayda anne sütü dışında ek besinler verilen bebeklerde de uyku sorunu görülebilir.
  bebekler neden uyumaz

Bebeğin rahatsız bir yatakta uyuması, bulunduğu odanın çok fazla ışık alması ve odanın gürültülü olması da bebeklerde uykusuz sorununa sebep olabilir.

Bebeğin Rahat Uyuması için Ne Yapılmalı?

Bebeğin rahat uyuması, bebek gelişimi açısından oldukça önemlidir. Niteliksiz bir uyku bebeğin huzursuz olmasına ve ağlama nöbetleri yaşamasına neden olabilir. Bu durum da hem beslenmeyi hem de gelişimi olumsuz etkiler. Bebeğin uykusunu nitelikli hale getirmek için yapılması gerekenler şöyledir:

 1. Bebeği emzirdikten sonra, bebeğin gazını çıkarın. Doğru emzirme pozisyonları,bebeğin gaz sorunu yaşamasını önleyeceğinden, emzirme pozisyonunuza dikkat edin.
 2. Bebeği uyutmadan önce bezinin temiz olup olmadığını kontrol edin. Uykudan önce bebeğin bezini değiştirmeniz hem daha rahat uyumasını sağlar hem de cildinin tahriş olmasını engeller.
 3. Bebeğin uyuduğu ortamın sessiz ve rahat olduğundan emin olun. Odanın çok fazla ışık almaması, bebeğin daha rahat uyumasını sağlar.
 4. Bebeklerde uyku düzenini sağlamak için, bebeğin uyanık olduğu zamanları iyi değerlendirin. Bebek uyanıkken onunla vakit geçirin ve ses ya da hareketlerle dikkatini çekmeye çalışın.
 5. Bebeğin nitelikli uykusu için, nitelikli beslenmesinin önemli olduğunu unutmayın. Dolayısıyla özellikle 0-6 aylık dönemde anne sütünü nitelikli hale getirmek için beslenmenize dikkat edin.

 

bebeklerde uyku süresiBebeklerde Uyku Süresi

Bebeklerde uyku süresi belirlenirken bebeğin kaç aylık olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Bebeklerde aylara göre uyku süresi şöyledir:

Bebeğin YaşıGece UykusuGündüz UykusuToplam Uyku Süresi
Yenidoğan, 1-2 Ay8-9 saat9-10 saat17-19 saat
2-4 Ay9-10 saat5-6 saat17-20 saat
4-6 Ay10-11 saat4-5 saat17-20 saat
6-9 Ay10-12 saat3-4 saat13-16 saat
9-12 Ay10-12 saat2-3 saat12-15 saat
12-18 Ay11-13 saat2-3 saat12-15 saat
18-24 Ay11-13 saat2 saat13-15 saat
2-3 Yaş10-12 saat1-2 saat11-14 saat

Yenidoğan bebeklerde gündüz uykusu süresi yaklaşık 9-10 saattir. Gece uykusu ise ortalama 8-9 saattir. Bebek büyüdükçe, gündüz uykusu süresi kısalırken, gece uyku süresi artar. Bebeklerin 3 yaşına kadar günde en az 11 saat uyumaları önemlidir.

Bebeklerde uyku düzenini sağlamak için, bebeğin uyuduğu ortamın şartlarına dikkat etmek şart olduğu gibi, beslenme süresi, gaz çıkarma ve bebeğin bakımı konusunda da dikkatli olunmalıdır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.