0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Bebeklerde Burun Temizliği

Bebeklerde burun temizliği, bebeğin rahat nefes alabilmesi ve uyuyabilmesi için oldukça önemlidir. Bebekler, burunları tıkandığında yetişkinler gibi kendileri temizleyemediği için huysuzlanır. Bu sebeple sizin bebeğinizin burnunu temizlemeniz gerekir.

Bebeklerin burnu çabuk kurur ve tıkanır. Temizlenmediğinde bebek hırıltı çıkarabilir. Annesini ememez, gece rahat uyuyamaz ve iyi nefes alamaz. Bu sebeple burun temizliğine özen göstermelisiniz.

Bebekler Sümkürebilir mi?

Bebekler sümküremez ve burunlarını temizleyemezler. Sümkürme sonradan öğrenilen bir hareket olduğu gibi, sümkürebilmek için bebeğin solunum kaslarının yeterince gelişmiş olması gereklidir. Bu gelişim genellikle 3 yaş döneminde kazanılır. Dolayısıyla bu döneme kadar, bebeğin burnunun düzenli bir şekilde temizlenmesi gereklidir.

Bebeklerde Burun Temizliği

Bebekler burundan nefes alıp verirken zorluk yaşamıyorsa, burun temizliği gerekli değildir. Ancak bebek nefes alıp verirken, burnundan ses geliyorsa ya da bebek sık sık uyanıyorsa burun içi temizliğinin yapılması gerekir. Burun içi temizliği banyo içerisinde ılık su ile mukus kalıntılarını yumuşatarak yapılabileceği gibi, solüsyon ya da aspiratörler ile de yapılabilir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Bebeğin gırtlak bölgesindeki kıkırdakların yumuşaklığından kaynaklı tıkanabilir. Bu durumda bebeğin doktora gösterilmesi gerekir.

Burun kıkırdaklarının yumuşaklığı sebebiyle tıkanabilir. Bu durumda siz bebeğinize yardımcı olabilirsiniz.

bebeklerde burun temizliğiBebeklerin Burnu Nasıl Temizlenir?

Doktorunuzun tavsiyesiyle eczaneden alacağınız tuzlu su diye tabir edilen damlarlar bebeğinizin burnunu günde 3-5 kez nemlendirmelisiniz. Bu yöntem burun kıkırdaklarının yumuşaklığı sebebiyle oluşan tıkanmalarda fayda sağlayacaktır.

Bebeğiniz hastaysa, burundaki salgıları fazla bekletmeden temizlemelisiniz. Bunun için eczanelerde bulunan aspiratörlerden faydalanabilirsiniz. Yöntemi uygularken çok dikkatli olun. Bebeğinizin burnuna kaçırmayın. Aspiratörü kullanmadan önce mutlaka kullanım kılavuzunu okuyun.

Aspiratörü kullanmadan önce sıcak su ile dezenfekte edin. Kullandıktan sonra da sıcak su ile temizleyin.  Tek kullanımlık uca sahip aspiratörlerden de alabilirsiniz. Böylece işlemden sonra ucu çıkarıp atabilirsiniz.

Bu yöntemleri uygulayarak bebeğinizi burnunu temizleyebilir ve sağlıklı nefes almasını sağlayabilirsiniz.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.