Bebek

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Burun içi hava yolu, yeni doğan bebeklerde daha dar olduğundan, bebeklerde burun tıkanıklığı ve hırıltı problemlerine sıklıkla rastlanmaktadır. Bebeklerde burun tıkanıklığı, hızlı tedavi edilebilen bir durum olmakla beraber, uzun süre tedavi uygulanmaması ciddi sorunlara yol açabilir.

Bebeklerde burun tıkanıklığı sorununun tedavisi için, burun içi temizliğinin yapılmaması önemlidir. Nefes alıp verirken, hırıltı çıkaran bebeklerde burun içi temizliği yapılması, bebeğin rahat uyumasını sağlar. Solunum sisteminin iyi çalışamamasına yol açabilen burun tıkanıklığının sık görülmesi ya da geçmemesi durumunda ise doktora başvurulmalıdır.

Bebeklerde burun temizliğinin yapılmaması, bebeğin rahat uyuyamasına ve sosyal faaliyetlerini rahat bir şekilde yerine getirmemesine neden olur. Bu durum da bebek gelişimi açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, yenidoğan bebeklerin büyük kısmında görülür. Ancak kısa süreli olarak devam eden hırıltılar, bebek altı aylık olduğunda önemli ölçüde geçmiş olur.

bebeklerde burun tıkanıklığıBebeğin burun tıkanıklığının nefes almasını zorlaştıracak hale gelmesi, bebeğin sağlığı açısından tehdit oluşturacağından, geçmeyen tıkanıklık ya da hırıltı durumlarında doktora başvurmak gereklidir. Bebeklerde burun tıkanıklığı nedenleri şöyledir:

  1. Enfeksiyon ve alerjiler,
  2. Bebeğin yeterince havalandırılmayan ya da kuru havaya sahip ortamda uyuması,
  3. Burnun anatomik yapısı (Geniz eti, burun duvarı şekli bozuklukları),
  4. Burun açıcı ilaçların yanlış kullanılmış olması,
  5. Grip, nezle gibi solunum yolu hastalıkları

Bebeklerde bunlara ek olarak, hematom (burunda kan birikmesi) ya da polip, kist gibi sorunlar nedeniyle de burun tıkanıklığı ve hırıltı görülebilir. Bu nedenle, özellikle yeni doğan bebeklerde, hırıltı ve burun tıkanıklığının uzun sürmesi durumunda doktora başvurmak gereklidir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı için Alınacak Önlemler

Bebeklerde burun tıkanıklığı sorununun giderilmesi için, öncelikle tıkanıklığa yol açan durumların ortadan kaldırılması gereklidir. Örneğin, bebekte enfeksiyon varsa, doğru tedavi uygulanmalı; kuru hava bebeği olumsuz etkiliyorsa, uyuduğu odanın havalandırılmasına dikkat edilmelidir. Bu önlemlere ek olarak, bebeğin rahat nefes alıp vermesini sağlamak için bebeğin uyku konumunu düzenleme, burun içi temizliği yapma ve burun aspiratörü kullanma gibi önlemler de uygulanabilir.

  1. Bebeğin Anne Sütü ile Beslenmesine Dikkat Edin

Eğer yeterli sütünüz varsa, bebeği sık sık emzirmeye özen gösterin. Anne sütü, bebeğin bağışıklık sistemini güçlendireceğinden, hastalıklara yakalanma riskini azaltmakla birlikte, enfeksiyonel durumlara karşı da savaşmasını sağlar.

  1. Bebeğin Odasını Nemlendirin

Bebeklerde burun tıkanıklığı probleminin sık görülen nedenlerinden biri kuru havadır. Bu nedenle, bebeğin odasının sık havalandırılmasına ve nemlendirilmesine dikkat edilmelidir.

  1. Burun Aspiratörü Kullanın

Bebekler, sümküremediğinden, burundaki tıkanıklığın kendiliğinden geçmesi daha zordur. Ancak burun aspiratörü kullanarak, bebeğin burun içi salgılarını dışarı atmasına yardımcı olabilirsiniz.

  1. Sıcak Banyo Yaptırın

Bebeğe sıcak banyo yaptırmak, burun akıntılarının daha hızlı giderilmesini sağlar. Banyodayken, bebeğin burnunu nazik bir şekilde temizlemeniz, daha rahat nefes almasına yardımcı olur.

Solunum yolu problemleri yaşayan ve nefes almada güçlük çeken bebeklerde burun tıkanıklığını gidermek, bebeğin genel sağlığı, uyku ve beslenme düzeni açısından önemlidir. Bebeğin uzun süre burun tıkanıklığı ve hırıltı sorunu yaşaması durumunda, geciktirmeden doktora görünmek gerektiği unutulmamalıdır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.